Pracovník NASA už 45 let čichá k předmětům vysílaným do vesmíru!

Když doma cítíte nepříjemný zápach, prostě otevřete okno a trochu vyvětráte. Představte si však, že jste astronaut a nepříjemný odér jakéhokoliv původu vás zastihne na oběžné dráze. Protože by vás i lehké pootevření okna v mžiku zabilo, máte prostě smůlu. A právě proto pracuje přímo pro světoznámou agenturu NASA muž, který má zřejmě tu nejšílenější a zároveň mimořádně důležitou práci. Seznamte se s Georgem Aldrichem, který už 45 let očichává každou věc, která má být vyslána do vesmíru!

Málokdo by čekal, že zřejmě to nejpodivnější a nejvtipnější povolání na světě bude vykonávat zaměstnanec agentury NASA. George Aldrich se už pětačtyřicet let podílí na důležitých vesmírných misích, ne však jako astronaut nebo konstruktér raket. Jeho úkolem je očichávat každý předmět, který má být vyslán na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS!

Když se nad jeho posláním zamyslíme hlouběji, je vlastně Georgeova práce logickou věcí. Astronauti jsou vysíláni na několikaměsíční mise a na ISS se nedočkají jediného závanu čerstvého vzduchu. To znamená, že jakmile se na stanici objeví nepříjemný zápach, posádka se ho klidně i několik let nezbaví. A to pak může astronauty nejen obtěžovat, ale může se jim také dělat nevolno, čímž utrpí i jejich produktivita.

„Když George špatně identifikuje jediný problematický puch, může se celá mise ocitnout v ohrožení,“ vysvětlila dokonce stanice Science Channel.

Jak práce takového očichávače vypadá? Aldrich dostane jakousi plynovou masku a do ní je injekční stříkačkou pouštěn vzorek vzduchu nabraný z okolí daného předmětu. Nečichá tedy přímo ke konkrétní věci, protože jinak by mohl být ovlivněn její vizuální podobou. 

Takto vypadá Georgeova práce ve skutečnosti, čichá ke vzorkům nasátým z okolí toho předmětu, který má být do vesmíru poslán.

Následně pach vzorků hodnotí na stupnici od nuly do čtyř, přičemž předměty s hodnotou vyšší než 2,5 jsou považovány za příliš smradlavé na to, aby byly do vesmíru vyslány.

NASA hodnocení pachů do svého programu zavedla už v roce 1967 po tragické smrti tří astronautů na palubě vesmírné lodi Apollo 1.

„Cítím, že jsem něco jako bodyguard astronautů,“ nechal se před několika lety slyšet George Aldrich. 

Tenhle chlapík má možná nejbláznivější práci na světě!

Podle očichávače agentury NASA jsou velkým problémem třeba pásky na suchý zip.

„Jednou jsme posílali do vesmíru pásky na suchý zip. Testovala se jednotlivě každá součástka a předpokládalo se, že budou v pořádku i následně všechny dohromady. Jenže když se pak dostaly do vesmíru, tak strašně smrděly. Na stupnici od 0 do 4 měl jeden pásek 3,6 a druhý 3,8, což znamená, že byly nevhodné a odporné,“ vysvětlil.

Byť se nám celá situace může zdát úsměvná a banální, v minulosti dokonce došlo k situaci, kdy musela být jedna z ruských vesmírných misí kvůli nesnesitelnému zápachu na palubě raketoplánu zrušena.

Problémem je hlavně devadesátiminutový cyklus střídání dnů a nocí, kvůli němuž jsou předměty ve vesmíru vystaveny neustálým výkyvům teploty. Protože každou hodinu a půl začne do kabiny ISS pražit ostré sluneční světlo, z věcí nacházejících se uvnitř se mohou uvolňovat potenciálně škodlivé plyny.

Čichač i vážený chemik

Ve skutečnosti ale není vše zase až tak bláznivé, jako se vám dosud nejspíš zdálo. Musíme totiž zmínit i podstatný fakt, že práce George Aldricha nepředstavuje zdaleka jen příchod na základnu NASA, očichání několika předmětů a následný odchod domů.

George Aldrich očichává vše, co má být vysláno do vesmíru.

„Primárně provádím testy toxicity na všech objektech předtím, než jsou vyslány do vesmíru. V panelu čichačů spadajícím pod NASA jsem dobrovolníkem,“ vysvětluje George.

V překladu to znamená, že jde v první řadě o váženého chemika, který předměty vysílané do vesmíru chemicky testuje. Společně s dalšími dobrovolníky se pak mimo svou standardní práci věnuje právě i očichávání předmětů.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:00 neděle 30. června 2019. Anketa je uzavřena.

  • 24
  • 11
  • 11
  • 11
  • 10
  • 10