Kůži z těla mu přišili k obličeji! Z první plastické operace se vám zvedne žaludek

Tak jako každé odvětví medicíny se i plastická chirurgie vyvíjela dlouhá léta a po krůčcích. Její začátky ovšem byly v dnešní době naprosto nepředstavitelné. Když se Haroldu Gilliesovi, který je považován za otce plastické chirurgie, dostal pod ruce námořník Walter Yeo, měl děsivě znetvořený obličej a chyběla mu oční víčka. Jak se s tím Gillies popasoval? Na obličej mu přišil část kůže z hrudníku, jenže z původního místa ji vůbec neoddělil! Jak je něco takového možné?

Dost možná vůbec první plastická operace v historii lidstva proběhla v srpnu roku 1917. Provedl ji lékař Harold Gillies, který je považován za otce plastické chirurgie.

Do jeho péče se dostal námořník Walter Yeo, který byl zraněn během první světové války v bitvě u Jutska, když obsluhoval dělo. K incidentu došlo v květnu 1916, takže více než rok musel Walter žít s naprosto znetvořeným obličejem a s chybějícími víčky.

Gillies se o plastiku pokoušel už v minulosti, jenže pokaždé jeho pacient zemřel. Důvodem nejčastěji bylo, že se raněným do těla dostala infekce. Tentokrát měl ale první v historii známý chirurg připravenu novou metodu. Říká se jí kožní trubička a působí hodně drasticky.

První plastická operace musela být mimořádně bolestivá.

Gillies znetvořenému Walteru Yeovi vyřízl potřebný kus kůže z hrudníku, který následně přišil na tvář tak, aby simuloval obličej. To hlavní ovšem je, že kůži zároveň nechal částečně spojenou i s hrudníkem a její zbývající část smotal do jakési trubičky. Několik týdnů tak Yeo zůstal s kůží přišitou na obličeji a zároveň přirostlou k hrudníku, a jakmile srostla i ve tváři, chirurg mu spojující trubičku odřízl.

Walterovi Gillies odřízl kůži z těla, částečně ji nechal přirostlou a přišil mu ji k obličeji!

K čemu je tato na první pohled šílená metoda dobrá? Když dříve Gillies pacientům kůži z jedné části těla odebral a k jiné přišil, po několika dnech odumřela. Jakmile však kůži nechal částečně srostlou s tělem v původním místě, neustále do ní proudila krev a organismus ji pak v jiné části lépe přijal, díky čemuž srostla.

Kůži z hrudníku rozsáhle poraněnému námořníkovi přišil Harold Gillies rovnou na obličej.

První operace byla samozřejmě nesmírně náročná a přinesla řadu komplikací. Probíhala na několik etap, během nichž se nejednou Yeovi dostala do poranění infekce. Nakonec ale dopadla úspěchem, námořníkovi byl v průběhu dalších let jeho transplantát poupraven do nejlepší podoby a on se dokonce během té doby vrátil do aktivní služby.

Takto vypadal Walter Yeo s již odstraněnou kožní trubičkou.

A otec plastických operací Harold Gillies? Ten o svojí lékařské revoluci napsal knihu a později byl dokonce pasován na rytíře. Po Walteru Yeovi se mu pod skalpel dostalo ještě několik tisíc dalších lidí. 

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:00 neděle 16. června 2019. Anketa je uzavřena.

  • 79
  • 19
  • 12
  • 12
  • 12
  • 11