jít naiDNES.cz

Rozhovor s tajemnou českou nevěstou: Cestuji, abych zapomněla na muže tyrana

Pavlína Melicharová jako cestující nevěsta. | foto: The Travelling Bride

Cestující nevěsta Pavlína Melicharová (49) je novým českým hitem na internetu. Rozvedená žena se rozhodla s nevydařeným manželstvím vypořádat se po svém - ve svých svatebních šatech se fotí ve všech koutech planety, aby tak dodala odvahu i jiným ženám, které by si snad mohly myslet, že s rozvodem ve středním věku končí i život. Její dobrodružství má ale mnoho tajemství, redakci Expres se podařilo s ní spojit a některá z nich objasnit.

The Travelling Bride, tedy Cestující nevěsta, je blog jedné české ženy ve středním věku, který už stihl zaujmout i zahraniční tisk. Jeho autorkou je Pavlína Melicharová (49) z Třebíče, žena, která začala žít nový život po těžkém rozvodu.

Vypořádat se s ním rozhodla po svém, vzala svoje svatební šaty, sbalila si pěkně velký kufr a vydala se na cestu kolem světa, to aby dodala odvahu a inspiraci i ostatním ženám, které neprocházejí šťastným obdobím a bojí se udělat krok ke změně.

Její blog, na nějž se fotí ve svatebních šatech na všech zajímavých koutech planety, je sice hojně sledovaný, ale o Pavlíně samotné a o pozadí celého projektu se toho moc neví, redakce Expres se proto s Pavlínou spojila a Cestující nevěsta nám odkryla nejen své soukromí, ale i zákulisí spojené s jejím pracným nápadem.

Pavlíno, Vy jste se rozhodla před více jak třemi lety odejít z manželství, rozvod byl dramatický. Co se dělo za zavřenými dveřmi vašeho domu?

Ono to bylo dramatické již dlouho před mým odchodem. Za dveřmi našeho domu vládlo napětí, teror, neustálé ataky, lži, přetvářky, manipulace, měnící se pravidla dle pána domu. Zesilovalo to a už se to nedalo ustát. Vlastně nikdy jsem nemohla být v klidu, protože jsem nevěděla, co se bude dít za hodinu, další den. A nešlo tomu předejít. Nikdy nebylo nic dobře. A původcem všeho špatného jsem byla já. To je jen pár zrnek ze života s psychopatem.

Byly i peníze získané z rozvodu startem k Vaší cestě?

Ano, i z těchto peněz financuji svoji cestu.

Samy o sobě ale možná nestačí, jezdíte po celém světě, je tedy logické, že všechny napadne, z čeho ještě žijete.

Momentálně nepracuji, nemám žádný stálý příjem, ale nějaké prostředky jsem získala od agentur, které prodávají mé fotografie, něco dalšího za natáčení reality show v Thajsku.

Jste hvězda thajské reality show?

Je to velký projekt o cestovatelích z celého světa, The Passion, natáčí ho thajská národní televize. Je to dokument o každém jednotlivci i společné aktivity cestovatelské skupiny. Byla jsem vybrána na natáčení první sezóny, druhá sezóna bude o výběru zájemců o cestování v Thajsku, o tom ale budou rozhodovat diváci.

Když vyhrajete, co Vás čeká?

Cesta kolem světa na jeden rok, celou tuto platformu bude thajská televize prodávat dalším stanicím po celém světě.

Pavlína Melicharová je nyní v Mexiku.

Pavlína Melicharová je nyní v Mexiku.

Nyní jste v Mexiku, co tam děláte?

Projela jsem ho od severu k jihu a teď trávím nějaký čas u Karibiku, tak trochu odpočívám a píšu nevšední knihu z mé cesty, peníze z prodeje použiji na další cesty. A také se připravuji se cestu do Belize, Guatemaly a dál do střední Ameriky.

Jste na cestě kolem světa, jak toto bere Vaše rodina? Vaše děti?

Mám dvě již dospělé úžasné děti, Oliverku a Božidara, a jsou to právě ony, které mě přesvědčovaly, abych po rozvodu něco podnikla a odjela na cestu. Celou dobu jsme v kontaktu, podporují mě. Mí rodiče by mě samozřejmě nejraději viděli zpět v Česku.

Nápad s facebookovou stránkou The Travelling Bride je tedy Vašich dětí? Jak to vůbec vzniklo?

Víte, já jsem před cestou přemýšlela, co bych mohla dělat. Neměla jsem v úmyslu cestovat jako běžný turista, moje představa byla taková, aby cesta měla nějaké hlubší poselství. Na začátku byly i jiné nápady, ale nakonec zvítězil tento a právě s výběrem mi pomáhaly moje děti.

Fotky na Vaší stránce působí velmi profesionálně, nechce se věřit, že se jedná o amatérskou záležitost.

Popravdě jsem úplný amatér, focení mně jen baví. Toto je ale speciální záležitost, protože fotím sama sebe zezadu, používám stativ. Pochopitelně nevidím poslední záběr, takže každou fotku musím dělat vícekrát a pak teprve v klidu vyberu tu nejlepší. Aby toho nebylo málo, tak kamera, kterou používám, má rybí oko a nemá zoom. Čili ne všude, kde bych ráda udělala snímek, mohu fotit, protože to zkrátka nevypadá hezky.

The Travelling Bride

Pavlína Melicharová ve svých svatebních šatech.

Ptám se na to proto, že každého, kdo na The Travelling Bride zavítá, napadne, kolikačlenný tým to vlastně chystá? Pracují pro Vás nějací zaměstnanci?

Co se týče týmu, tak tým je jednočlenný. Jsem současně model, fotograf, stylista, kadeřník, designer, manažer, to vše v jedné osobě.

Své fotky tedy připravujete sama rovnou na ulici?

Příprava na každou fotku probíhá v provizorních podmínkách mnohdy právě přímo na ulici, za keříkem, v lepším případě na veřejném záchodku. Někdy je to hodně adrenalinové.

Není možné si nevšimnout, že na svých fotkách kopírujete slavný „Follow me“ instagramový účet Murada Osmanna, akorát ruka Vašeho partnera chybí. Proč jste si vybrala právě tuhle symboliku?

Muradovy fotografie jsou nádherné. Ta ruka má dva významy. Ten první, tedy Muradův, je prostý - pojď se mnou na cestu kolem světa trochu netradičně v tradičních šatech. Ten druhý, můj, je hlubší a je to vzkaz pro všechny ženy, které se ocitly ve svízelné životní situaci. Pro ženy, které zažívají domácí násilí a jiná příkoří - pojďte a udělejte NĚCO! Chci je inspirovat, aby se nebály a nenechaly se zastrašit.

The Travelling Bride

Cestující nevěsta se inspirovala účtem Follow Me Murada Osmanna, osamocená ruka má ale svou symboliku. Je to výzva pro ostatní ženy, které se bojí udělat první krok.

A ta chybějící ruka?

Říkám jim tím - pojďte se mnou. Jste to vy, které mi tu ruku můžete podat a následovat třeba mou cestu. Udělejte první krok, něco nového, co vám udělá dobře a co vám vrátí úsměv na tvář.

Stejně jako u slavného instagramového účtu Follow me se i Vy fotíte na exotických místech jednak ve svých svatebních šatech, ale pak i v oděvech, které tomu místu svým vzhledem a tradicí odpovídají. Kde své modely berete?

Všechny šaty si vyhledávám sama. Půjčuji si je, kde se dá. V obchodech, na tržnicích, od rodin, kde bydlím, a od jejich známých, v tanečních školách... Někdy je to zábavné, někdy docela náročné, o to víc, když třeba neumíte španělsky. Ale myslím, že mám velké štěstí, že mohu díky ochotným lidem ukázat skvostné oblečení z celého světa.

Jak dlouho Vaše cestování bude ještě trvat? Máte nějaký cíl?

Jsem na cestě od roku 2015, jednou skončí, ale v této fázi je přede mnou Střední nebo Jižní Amerika.

Potkala jste už nějakého muže?

Ano, mužů jsem potkala opravdu hodně. Je to pestrá škála kultur, barev pleti, vyznání...

Lišácká odpověď, Vy víte, jak jsem to myslela. Tak jinak. Zanevřela jste po své zkušenosti na manželství úplně? Budou se Vám svatební šaty ještě někdy hodit?

Nejsem zatrpklá a jsem romantička. Takže možná ještě ano.

Na facebookovou stránku Pavlíny Melicharové The Travelling Bride se můžete podívat TADY.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 5. července 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  25
 • Trapas
  7
 • Cože
  5
 • Sladký
  5
 • Tvl
  5
 • Haha
  4

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat