Neměj auto, psa a moc dětí! Vědci varují před katastrofou přemnožené planety

Ilustrašní foto | foto: Facebook

Jak zachránit planetu, aby nás nezničilo globální oteplování? Nad touto otázkou si už notnou dobu drbou hlavy odborníci i politici. Třídíme odpad, vyvíjíme zelené technologie, brzy se už nebudou ani vyrábět auta se spalovacím motorem. Jenže to všechno je podle studie vědců ze švédského Lundu nanic. Jediná cesta je podle nich nemít děti.

Švédští vědci sestavili jakýsi žebříček činností, kterými se dá ovlivnit množství CO2 ve vzduchu, což je příčina globálního oteplování. To jediné, co má podle nich opravdu smysl, je nemít auto a také nemít děti. Vše ostatní sice také pomůže, ale zdaleka to není dost. Kdo nemá auto, ušetří planetě 2,4 tun CO2 ročně. A kdo nemá žádné děti, ušetří neuvěřitelných 60 tun oxidu uhličitého za rok. To už je pořádná úspora, co říkáte? A to tam někteří vědci chtěli dostat i „nevlastnění psa“, ale tam se úspora už nedala moc přesně vyčíslit.

Takže jsme u jádra problému. Můžeme dělat, co chceme, ale pokud nás bude stále víc a víc, tak prostě budeme mít problémy se zplodinami a globálním oteplováním. Tím se ovšem celá environmentální agenda přesouvá kamsi k „politice jednoho dítěte“, jak ji razila ještě donedávna Čína. Jistě, singles a bezdětné páry se zaradují, že vlastně pomáhají zachránit planetu. Ale na druhou stranu míček teď zjevně není na straně nás stárnoucích a vymírajících Evropanů, protože třeba v takové Africe je plození mnohopočetných rodin běžné už po několik generací a právě tam jsou přírůstky obyvatel nejvyšší.

Studie neříká nic o tom, jak by se toho, aby lidé neměli děti, dalo docílit, pouze konstatuje fakta. Pravda, na Zemi je nás už fakt hodně, ale vzdát se dětí, aby se planeta nezadusila?

Zdá se, že stojíme před nelehkými volbami a celkově se řítíme do pořádného průšvihu. Vědci totiž říkají, že pokud se nám do roku 2050 nepodaří snížit úroveň CO2 o 90 procent, budeme mít vážné problémy. A to se s takovou kupou dětí, která se rodí všude po světě, asi jen tak nepodaří. Je nás prostě moc a s tím nám žádné zelené a chytré technologie nepomůžou.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:20 28. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  17
 • Tvl
  10
 • Cože
  8
 • Haha
  7
 • Trapas
  5
 • Sladký
  4
Komentáře