Tihle lidé přelstili smrt: Nejbizarnější svaté ostatky na světě

Některé ostatky svatých provází podivné příběhy. | foto: Wikimedia.org

Co je to relikvie? Indiana Jones by asi řekl, že je to zlatá soška nějakého božstva, pro kterou je potřeba prosekat se džunglí. Skutečné náboženské relikvie sice nejsou tak dobrodružné, několik z nich je ale dost podivných s ještě podivnějšími příběhy.

1.Jazyk a spodní čelist Antonína z Padovy

Antonín Paduánský byl františkánský mnich a kazatel. Jeho svatořečení trvalo nejkratší dobu v historii - za svatého byl prohlášen už 11 měsíců po smrti. Ta pro něj proběhla bolestivě - byl starý, nemocný a dožil v malé skromné cele.

Po 30 letech od jeho smrti jeho příznivci otevřeli hrobku a zjistili nevídané: Antonínovo tělo se sice rozpadlo na prach, ale čelist zůstala vcelku a jazyk měl živou, krvavě rudou barvu. Ostatky jsou umístěny v bazilice v Padově, schované ve schránce ve tvaru lidské busty.

Zůstala po něm čelist a jazyk.

2.Vlasy sv. Kláry

Svatá Klára z Assisi byla italská řeholnice a je první světicí klarisek. Život měla vpravdě zvláštní. Jednou o Vánocích byla nemocná, a tak se nemohla zúčastnit štědrovečerní mše. Když odpočívala v pokoji, něco ji probudilo - uviděla právě slouženou mši přímo ve svém pokoji, asi jako hologramovou 3D projekci.

Když zemřela, rozhodly se sestry z řádu posbírat z jejího toaletního stolku ostříhané nehty a ústřižky jejích vlasů.

Vlasy sv. Kláry.

3.Kusy těla sv. Kateřiny

Sv. Kateřina měla zvláštní život už od narození. Jako třiadvacátý potomek svých rodičů měla odmala vidiny a sny, v nichž hovořila s Ježíšem. Přerostlo to v něco, co Kateřina označovala za duchovní manželství - byla Kristovi plně oddána.

Zemřela v pouhých 33 letech a její tělo se rozpadlo na kousky. Mumifikovanou hlavu najdeme v jejím domově - Sieně. Ve Veroně mají pár jejích prstů a nohu, v Římě zase ruku.

Hlava sv. Kateřiny.

4.Pravá ruka krále Štěpána I. Svatého

Zakladatel uherského státu Štěpán I. Svatý vytvořil zároveň základy církve v dnešním Maďarsku. Zanechal po sobě jedinou věc - pravou ruku, zvanou též Svatá pravice. Její pravost se do dnešních dnů nepodařilo ověřit. Je vystavena v bazilice sv. Štěpána v Budapešti.

Není jisté, že jde skutečno o ruku sv. Štěpána.

5.Nasolené srdce sv. Kamila

Svatého Kamila provází příběh napraveného zlouna. Původně se měl stát vojákem, ale propadl hazardu a zbankrotoval. Na svých bezcílných cestách chudého viděl mnoho nemocí a umírání a tolik se ho to dotklo, že se rozhodl svůj život zasvětit péči o potřebné.

Procestoval svět a dožil se 65 let. Neví se, kdo a kdy, ale někdo po jeho smrti získal jeho srdce a naložil jej do solného roztoku, aby se zachovalo.

Srdce sv. Kamila.
Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:07 úterý 3. května 2016. Anketa je uzavřena.

 • Super
  56
 • Tvl
  48
 • Cože
  29
 • Trapas
  24
 • Sladký
  14
 • Haha
  12
Komentáře