Holky z „fildy“ chystají #MeToo tajnou akci: Nahlaste spolužáky a profesory! vyzývají

Není už náhodou celá #MeToo kampaň spíš honem na čarodějnice? Namísto toho, aby to někomu skutečně pomohlo, rozmohl se naprostý opak – kampaň začíná sloužit k udavačství většinou mužů, kteří mohli na druhou osobu něco někdy „zkusit“ a nyní se budou potýkat s jakýmsi cejchem predátorů. Teď by měli mít obavu lidé z Filozofické fakulty Karlovy univerzity, a to včetně profesorů.

Občansky angažované studentky z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy sdílely v jedné neveřejné skupině výzvu k tomu, aby studenti začali přes jimi vytvořený anonymní dotazník hlásit cokoliv, co mohou považovat za sexuální obtěžování.

Vzhledem k tomu, že nikdo neurčil žádné hranice, co ve skutečnosti vlastně je sexuální obtěžování, může si ho každý vykládat jinak. Do této množiny se dá zahrnout se správným odsouzením cokoliv, od nevhodného dotyku přes „pohled do výstřihu“ až po sexuální narážky na ženy.

Sexuálním predátorem se tak dnes může stát jakýkoliv muž, který se vás může pokoušet jen neobratně sbalit, stejně jako ten, s nímž si žena hodlá vyřizovat účty a obviní ho z obtěžování záměrně, aniž by k němu ve skutečnosti došlo.

Stále totiž platí, že když se kampaň Me Too rozjela mezi slavnými, herci přicházeli o práci a o svoje ocenění bez jediného soudce a bez jediného předloženého důkazu.

Díky aktivním studentkám, které se spojily s uskupením „Není nám to jednorožec“, teď můžete anonymně nahlásit svoje spolužáky z Univerzity Karlovy, dokonce včetně profesorů, z nevhodného chování.

Výzva k nahlášení čehokoliv, co může někdo brát osobně jako harašení.

Jaký tohle může mít důsledek? Tak například pro mužské profesory až likvidační. Má některá z dívek pocit, že si na ni vyučující zasedl? Neobstála studentka u zkoušky a ještě si vyslechla nějakou ironickou narážku například o vyvinuté fasádě, ale prázdném vnitřku? Není nic jednoduššího než anonymně vyplnit přiložený dotazník.

Ten ostatně chtějí aktérky debaty ponechat prozatím v tajnosti, protože jak samy píší: „Hodláme případnou flamewar zahájit až debatou.“ Nevyznáte se v mluvě internetu? Flame war je doslova něco jako svatá válka, plamenná diskuse, kde se už vytrácejí elementárně příčetné argumenty a nastupuje něco jako radikalizace.

Sporný je také obsah výzvy k nahlášení anonymního obtěžování, protože je v ní napsáno, že pořadatelky akce chtějí „poukázat na konkrétní problém týkající se konkrétních studentů a studentek“. Znamená to snad, že z anonymního dotazníku budou během diskuse veřejně oznámena jména údajných sexuálních predátorů?

Autorky výzvy samy přiznávají, že nikde neexistuje doporučení, jak v případě sexuálního obtěžování postupovat. Možná by bylo daleko účinnější namísto tvoření „bonzáckých“ dotazníků vypracovat ve spolupráci právě s pedagogy a třeba i psychology návod, jak se v takové situaci zachovat a na koho se obrátit.

Tak nějak to dneska je.

Jsou ženy, které si se sexuálním obtěžováním dokážou poradit samy, ale jsou i takové, pro něž je to ostudná situace a neumí ubránit samy sebe. Diskuse o tom, kdo koho kde kdy údajně „oharašil“, přínosná v ničem není.

Anonymní dotazník k nahlášení pro Filozofickou fakultu najdete ZDE.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 úterý 3. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

  • 313
  • 201
  • 177
  • 172
  • 41
  • 8