Pohněte horami, cestujte v čase: 3 způsoby, jak se naučit ovládat své sny

Jít se proletět, cestovat časem, dokonce dojít osvícení, ale třeba taky probudit se na povel ze zlé noční můry. To všechno člověku umožňuje lucidní snění. Díky tréninku se můžeme naučit, jak vědomě zasahovat do vlastních snů. Existují pro to tři metody...

1. Metoda probuzení a opětovného usnutí

Nejčastěji se lucidní sny objevují v REM fázi. Pokud se vzbudíte uprostřed ní a pak znovu usnete, je pravděpodobné, že sen bude lucidní. Více o spánkových fázích čtěte zde, ideální pro tuto metodu je budit se 4 a půl, 6 a 7 hodin od usnutí.

Buzení a usínání: buďte se 4 a půl, 6 nebo 7 hodin od usnutí. Pak zůstaňte 30-60 minut bdělí a jděte zase spát.

Nastavte si budík tak, abyste se v jednom z těchto intervalů probudili. Po probuzení zapište sen, pak zůstaňte 30 - 60 minut vzhůru. Udělejte si třeba svačinu, projděte se, ale nerozptylujte se např. filmem. Poté ulehněte a pokuste se znovu usnout.

Sny můžete dokonce i kontrolovat. Říká se tomu lucidní snění, vyžaduje ale...

2. Metoda meditace

Budhisté se domnívají, že skrze lucidní snění lze dojít duchovního osvícení. Lidé, co pravidelně meditují, podle výzkumů skutečně častěji lucidně sní. Návodů k meditaci je celá řada, můžete absolvovat i kurz.

Zajímavosti o lucidním snění

Znali ho už starověcí Egypťané, kteří věřili, že duše ve spánku opouští tělo. Lucidní snění neznamená, že si uprostřed snu najednou řeknete, že zkusíte zabít svého šéfa a jdete na to. Umožní vám ale vědomě sen dotvářet a více ho vnímat. Z lucidního snu se dostanete tak, že v něm zavřete oči. To vás probudí „ve skutečném světě“. Kromě tréninkových metod pravděpodobnost lucidního snění prý zvyšuje i vitamín B6.

Pro začátek by mělo stačit před spaním, ve tmě a tichu, zavřít oči, soustředit se na dýchání či tlukot srdce, vyčistit si mysl a zklidnit ji. Cílem je rovnou z meditačního stavu vklouznout do lucidního snění.

3. Metoda uvědomění si, že sním

K této technice potřebujete dvě věci. První je deník snů. Mějte ho na stole blízko postele a pokaždé ihned po probuzení zapište, co si pamatujete.

Sníme ve skutečném čase. Říká se sice, že sen netrvá déle než minutu, není to...

Tou druhou je tzv. zkouška reality. Několikrát denně se ptejte sami sebe „Sním?“ Podívejte se na hodiny nebo kus textu, pak odvraťte zrak, a pak se podívejte zase zpět. Ve snu se čas neposune, text bude rozmazaný nebo nesrozumitelný. Tuto zkoušku provádějte i před usnutím a spolu s ní si opakujte Dnes poznám, že sním.

Jednou cestou je zapisovat si veškeré sny a provádět zkoušky reality.

Po několik dnech či týdnech by se postupně mělo stávat, že si ve snu náhle uvědomíte, že je to sen. Od toho už je pak jen krůček k ovládání toho, co se ve snu děje.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:30 středa 18. ledna 2017. Anketa je uzavřena.

  • 37
  • 18
  • 14
  • 13
  • 12
  • 11