Co by se stalo, kdybyste v letadle za letu otevřeli dveře? Přesně tohle!

2. srpna 2017

Bezpečnostní školení v letadle má své opodstatnění, ačkoli se mu cestující často smějí. | foto: Profimedia.cz

Že během letu letadlem musí být okénka a dveře pečlivě zavřené, ví každý. Téměř všichni ale někdy přemýšleli, co by se stalo, kdyby někdo dveře za letu přeci jen otevřel. Jak asi správně tušíte, následky by byly fatální!

Během bezpečnostního školení před letem vám personál letadla ukáže, jak si správně nasadit kyslíkovou masku. Málokdo však ví, v jakých situacích by ji vlastně potřeboval. Jednou z nich je dekomprese v kabině letadla, což je v podstatě prudký pokles tlaku, který má na člověka vliv. Tento výkyv je však pro zdraví člověka velice nepříznivý a může nastat, pokud nebudou všechna okénka a dveře letadla zavřené, nebo bude poškozen plášť letounu.

Co by se tedy přesně stalo, pokud byste za letu otevřeli dveře? Zaprvé by proud vzduchu vycucnul a vymrštil z letounu každého, kdo by stál poblíž. Teplota v letadle by klesla během chvíle pod bod mrazu a jeho plášť by se mohl natolik poškodit, že by se mohl začít trhat. Uvnitř kabiny by poté došlo k již zmíněné dekompresi.

Pokud by ta situace nastala, máte zhruba 15-20 sekund na to, abyste si nasadili kyslíkovou masku. V opačném případě začnete být dezorientovaní a zmatení, přilepí se vám jazyk na patro, začnou vám zaléhat uši a zuby se stanou zhruba stokrát citlivějšími. Nejspíše ztratíte vědomí, a pokud budete bez kyslíku příliš dlouho, nakonec zemřete.

Vyhlídky jsou chmurné, jak je vidět. Proto školení o použití kyslíkové masky raději nepodceňujte a věnujte mu veškerou pozornost. Pokud by skutečně došlo k potížím, zachovejte klid a soustřeďte se. Je to ostatně to jediné, co můžete v tu chvíli dělat.

Fotogalerie


Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:57 čtvrtek 30. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

  • 9
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
Komentáře