jít naiDNES.cz

Tip na vánoční dárek? Kruté „klíčenky pro štěstí“ s živými želvičkami

Jiný kraj, jiný mrav. Avšak mravy, které mají čínští výrobci přívěsků na klíče s živými želvičkami, mloky, rybičkami či žabkami jsou přinejmenším zrůdné. Jakékoliv intervence ochránců zvířat nemají žádoucí efekt a morbidní přívěsky se mezi Číňany těší stále větší oblibě.

Jako řada dalších nezbytností, i tyto výrobky s uvězněnými živočichy v plastových obalech mají přinášet svým majitelům štěstí. Jedna taková čínská klíčenka stojí mezi patnácti a dvaceti jüany, takže v přepočtu v průměru šedesát korun.

Ozdobička na klíče, tašku nebo mobil není podle čínských prodejců nijak nehumánní, protože v obalu má živočich dost kyslíku i živin. Proto dokáže nenáročný tvor přežít i několik měsíců. Prodejci v turistických zónách měst prodají i padesát kusů takového mučivého suvenýru za den.

„Ve vodě v sáčku je poměrně dost kyslíku a živin, ale nečistoty z vylučovací a dýchací soustavy jsou toxické a zabíjí je,“ říká k neodvratnému osudu želviček a dalších zvířátek profesor Samuel Walton z univerzity v Malajsii. Podle něho se v konečném důsledku otráví amoniakem.

Mloci, žáby, rybičky, želvy... stačí si vybrat, kterého živočicha budete za pár...

Mloci, žáby, rybičky, želvy... Stačí si vybrat, kterého živočicha budete za pár týdnů nosit mrtvého.

Již v roce 2011 o tomto nechutném suvenýru informovala CNN, ale následná petice podepsaná 10 tisíci rozhořčených milovníků zvířat neprošla kvůli nízkému zájmu. Potřeba bylo totiž k oficiálnímu projednávání alespoň 25 tisíc.

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:18 28. března 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  74
 • Trapas
  12
 • Super
  7
 • Cože
  7
 • Haha
  6
 • Sladký
  5
Komentáře