jít naiDNES.cz

Proč je tak těžké se letos vykoupat? Můžou za to ryby, ceny i šneci

V Praze je to poslední dobou o nervy. | foto: Profimedia.cz

Jsme sice uprostřed léta a panují tropy, ale možnosti skvělého koupání a potřebného osvěžení jsou letos obzvláště mizivé, a to z několika důvodů. Tohle jsou přesně ty chvíle, kdy České republice tolik chybí moře, za nímž si musíme jezdit nejblíž do Chorvatska.

1.Koupaliště jsou přeplněná

Je vám šílené vedro, z posledních sil dorazíte na koupaliště a tam zjistíte, že pokud se do bazénu vůbec dostanete, tak jen na stojáka? Nic moc představa…

Navíc pokud na vedlejší dece celé odpoledně křičí děti nebo jste nuceni se zblízka koukat na naše obézní a spálené spoluobčany, moc si to stejně neužijete.

Smažení se jedna z nejoblíbenějších činností.

Smažení je jedna z nejoblíbenějších činností.

2.Koupaliště jsou špinavá

Druhým aspektem je, že i když je voda přechlorovaná, přece jenom se koupat v mastné vodě od opalovacích krémů, v potu neosprchovaných „spoluplavců“, nebo dokonce ve výkalech, jako se to již poněkolikáté letos stalo například v Ústí nad Labem nebo v Brně, je fakt hnus.

3.Řeky jsou prázdné

Sucho sužuje celou Evropu již několik týdnů a konec je zatím v nedohlednu. V českých řekách momentálně svlažíte sotva kotníky, nemluvě o tom, že splašky nejen z chat do nich stále tečou proudem.

4.Přehrady a přírodní koupaliště jsou plné sinic

Těšili jste se na příjemné koupání v přírodě v nějaké nádrži nebo lomu? I tady máme špatné zprávy. Většina stojatých vod je zanesena sinicemi už od června a riskovat zdraví se vám určitě nechce.

Zelená voda plná sinic a špíny, to nás teď bude čekat.

Zelená voda plná sinic a špíny, to nás teď bude čekat.

5.Útočí i šneci

Z Těrlické přehrady v Ostravě si lidé před pár dny přinesli cerkáriovou dermatitidu. Prý za ni můžou vodní šneci. „Byl proveden sběr plžů, na které je vázán životní cyklus parazitů, kteří mohou být původci uvedené nákazy, a předán k odbornému vyšetření do laboratoře. Po získání výsledků bude veřejnost dále informována, informovala krajská hygienická stanice.

6.Voda do bazénů je drahá a je jí málo

Máte bazén a myslíte, že máte vyhráno? Odpařováním, skákáním i čištěním voda v bazénu pomalu ubývá a je třeba ji pravidelně doplňovat. Ve většině obcí a měst ale platí zákaz napouštění bazénů, takže pokud nechcete vyfasovat pokutu a poslouchat komentáře závistivých sousedů, máte smůlu. Nehledě na to, že dopouštění bazénu z vodovodního řádu není zrovna levná záležitost.

Není nad to mít doma svůj vlastní bazén.

Není nad to mít doma svůj vlastní bazén.

7.Přemnožení ryb v rybnících

Další možností, kde se dá (dalo) trochu zchladit, jsou rybníky. Jejich současný stav, kde nevidíte na dno ani z pěti centimetrů a voda značně zapáchá, je prý mimo jiné způsoben i přemnožením ryb – konkrétně kaprů. Ti na dně ryjí a víří bahno, čímž vzniká onen zákal. Navíc živiny z bahna dohromady s jejich výkaly způsobují vznik sinic a planktonních řas.

Zelená voda plná sinic a špíny, to nás teď bude čekat.

Zelená voda plná sinic a špíny, to nás teď bude čekat.

8.Můžete potkat někoho, koho nechcete

Například u Hostivařské přehrady se pravidelně vyskytuje páreček Kateřina Kristelová s Tomášem Řepkou. Nic víc není potřeba dodávat.

9.Aquaparky jsou šíleně předražené

Chcete dětem udělat radost, a tak je vezmete do aquaparku, kde je milion skluzavek, toboganů a dalších atrakcí. Můžete se koupat venku i vevnitř, dát si dobrý oběd a osvěžující drink. To celé vás ale vyjde na několik tisíc korun.

10.Nemáme moře

I přes neustálé snahy zatopit východní část naší republiky a moře si udělat, je jeho realizace zatím v nedohlednu. Zvláště členové SPD se bojí, že by k nám pak přes vodu mohli připlout migranti (#humor).

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:01 1. prosince 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  23
 • Super
  22
 • Tvl
  18
 • Sladký
  17
 • Cože
  15
 • Haha
  14
Komentáře

Mohlo by vás zajímat