jít naiDNES.cz

Neurolog, který podává na Primu stížnost za Prostřeno: Já sám tu nemoc mám

Karel Ondrka bude mít co vysvětlovat. | foto: koláž Expres.cz/MAFRA

Karel Ondrka (28), soutěžící z pořadu Prostřeno, který studoval filmovou školu a objevil se v několika reklamách a televizních štěcích, čelí nyní mohutné kritice nejen od samotných diváků, ale především ze strany postižených Touretteovým syndromem a také odborníků. Do celého skandálu se vložilo nejen sdružení Atos, kterému měl Ondrka přislíbit sto tisíc korun, ale i neurolog Ondřej Fiala (36) ze soukromé kliniky INEP.

Dosud neúspěšný herec Karel Ondrka, jenž si udělal svých patnáct minut slávy v nedávno odvysílaných dílech pořadu Prostřeno!, před diváky předstíral, že pracuje jako IT technik, má mnoho poruch včetně gerontofilie a mimo jiné také trpí Touretteovým syndromem, který se v jeho podání projevuje nekoordinovanými výkřiky vulgarit (koprolálie, pozn. redakce).

Ondrka poté, co čelil masivní kritice diváků za své podvodné chování v televizi, vydal na svém Facebooku prohlášení, že poskytne rozhovor tomu médiu, které mu nabídne sto tisíc korun. Těchto sto tisíc korun pak věnuje občanskému sdružení Atos, jenž pomáhá lidem s Touretteovým syndromem.

„Pan Ondrka členem Atosu není. Svoje prohlášení o finančním daru vydal poté, co jej kontaktovala členka výboru sdružení Atos, paní Silberová, kde uvedla, že jeho chování škodí nejen sdružení, ale i nemocným lidem. Na základě její výtky pak zveřejnil tuto výzvu“ sdělila Expresu Mgr. Pavlína Radová, členka výboru sdružení Atos.

Ondrkova finanční nabídka pro nemocné lidi

Předseda sdružení Atos a neurolog MUDr. Ondřej Fiala, Ph.D., vedoucí neurologické ambulance a odborný zástupce INEP (Institut neuropsychiatrické péče) podal na stanici FTV Prima oficiální stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a zároveň Expresu řekl, že Ondrka nikdy částku sto tisíc korun sdružení Atos nenabídl.

MUDr. Ondřej Fiala, Ph.D., vedoucí neurologické ambulance, odborný zástupce...

MUDr. Ondřej Fiala, Ph.D., vedoucí neurologické ambulance, odborný zástupce INEP.

„Nás nikdo s finanční nabídkou nekontaktoval, ani my nehodláme Ondrku kontaktovat,“ potvrdil v telefonickém rozhovoru Fiala. „Televize Prima by měla k odvysílanému pořadu Prostřeno s panem Ondrkou zaujmout nějaké stanovisko a my budeme požadovat kompenzaci pro sdružení Atos,“ říká neurolog.

Mluvčí FTV Prima Jana Mrákotová se k podání stížnosti na RRTV vyjádřila takto: Podání stížnosti je samozřejmě jejich právo, ale my se k tomu nyní více vyjadřovat nebudeme a počkáme případně až na podnět či rozhodnutí ze strany RRTV. Dle toho budeme dále jednat“.

Karel Ondrka poskytl ještě před svou finanční výzvou rozhovor pro server Info.cz, kde tvrdí, že Touretteův syndrom dostal v roce 2012.

Ondrkovo chování neodpovídá realitě pacientů s Touretteovým syndromem

Neurolog Ondřej Fiala to ale vidí z odborného hlediska jinak.

„Já sám tu nemoc v mírné formě mám,“ říká Fiala, „ovšem chování Ondrky neodpovídá realitě a zesměšňuje nemocné.“

Karel Ondrka, herec z pořadu Prostřeno, který tvrdí, že má Touretteův syndrom.

Karel Ondrka, herec z pořadu Prostřeno, který tvrdí, že má Touretteův syndrom.

Podle neurologa Fialy ze zvedla velká vlna nevole pacientů s Touretteovým syndromem, ti trpí ve společnosti zejména sociálním hendikepem.

„Touretteův syndrom je častější onemocnění, než si lidé myslí, já sám jsem jenom pro, aby se o této nemoci více mluvilo. Pacienti trpí tiky, díky nimž se potýkají s nežádoucí pozorností veřejnosti, a způsob, jakým Prima toto onemocnění ukázala, je absolutně nevhodný,“ kritizuje soukromou stanici Fiala.

„Vymysleli si člověka s mnoha poruchami, mně osobně na tom hodně vadila také šikana ostatních soutěžících vůči Karlovi, kterou Prima v pořadu také ukázala, nezáleží na tom, že to celé bylo nejspíš sehrané,“ říká dále lékař.

Redakce Expres se po těchto závažných obviněních kapacitou české neurologie snažila Ondrku kontaktovat, ten ale do vydání článku na naše výzvy nereagoval.

Touretteův syndrom

Neuropsychiatrické onemocnění, které se projevuje zvukovými nebo pohybovými tiky. Nejčastěji se jedná o záškuby končetin, trhání hlavou, mrkání či napodobování zvuků. Jedním z příznaků může být i vykřikování vulgarit, tedy koprolálie, ta ale podle neurologa Ondřeje Fialy nemusí být nutně příznakem Touretteova syndromu. Postižený Touretteovým syndromem může trpět jen slabým tikem, nebo až onemocněním, které mu způsobuje invaliditu. Nemoc byla komplexně popsána v roce 1884 francouzským neurologem Georgem Gillesem de la Tourettem.

Touretteův syndrom je připisován na základě rozborů jejich dopisů a dostupných informací například W.A. Mozartovi nebo Charlesi Dickensovi.

MUDr. Ondřej Fiala, Ph.D (36)

Neurolog, předseda sdružení Atos, odborný zástupce Institutu neuropsychiatrické péče sám trpí mírnou formou Touretteova syndromu, která se u něj projevila v dětství kolem osmi let. V rozhovoru pro Respekt z roku 2015 popsal její první příznaky. „Začalo to pomrkáváním a až do sedmnácti let mi nikdo nedokázal říct, co mi je,“ řekl tehdy Fiala. Diagnózu mu určil až přednosta neurologie, profesor Růžička.

Fiala vystudoval 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, na dvouleté stáži v Německu se podílel na výzkumu Parkinsonovy nemoci, poté v roce 2013 společně s Alexandrem Nawkou, psychiatrem, založil soukromou kliniku INEP.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:04 25. července 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  90
 • Super
  41
 • Cože
  28
 • Haha
  26
 • Tvl
  20
 • Sladký
  11
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat