jít naiDNES.cz

Zvláštní krok divadla z Broadwaye: Do role Johanky z Arku obsadili černošku

Černá Johanka z Arku? To je snad vtip! | foto: Koláž Expresu

Broadwayské divadlo Manhattan Theatre Club v pátek s velkou radostí oznámilo, že herečka Condola Rashad se v nové inscenaci zhostí role Johanky z Arku. Něco zde ale nesedí...

Francouzská hrdinka, které se přezdívalo Panna orleánská, byla doslova bílá jak stěna. Herečka Condola Rashad, která ztvární Johanku z Arku v nové hře, jíž se pyšní divadlo z prestižní Broadwaye, je jejím pravým opakem. Je to totiž černoška. 

Není tak divu, že novou hru divadla Manhattan Theatre Club vidí spousta lidí jako kontroverzní a plakát, kde Condola Rashad pózuje jako slavná francouzská hrdinka Johanka z Arku, se již stihl stát námětem pro mnoho vtípků.

Lidé začali přemýšlet například o tom, jak by to vypadalo, kdyby se hlavních rolí v historických filmech či divadelních hrách chopili herci, kteří se na to z důvodu barvy kůže také příliš nehodí. 

Na Facebooku divadla Manhattan Theatre Club, které sdílelo plakát s „černou Johankou z Arku“, se tak například objevil plakát s Ryanem Goslingem coby Martinem Lutherem Kingem.

Ryan Gosling coby Martin Luther King.

Ryan Gosling coby Martin Luther King.

Některým diskutérům ale fakt, že Johanku z Arku, která byla evidentně běloška, bude hrát herečka černé pleti, vůbec nevadí. Naopak, nápad někteří vidí jako originální a na hru se velmi těší.

Johanka z Arku byla bílá jak stěna, proč ji teď v americkém divadle ztvárňuje...

Johanka z Arku byla bílá jak stěna, proč ji teď v americkém divadle ztvárňuje černá herečka?

Těžko ale posoudit, zda se jedná o naprosto originální tah, kterým zatím neznámý myslitel zkusí posunout příběh na zcela jinou úroveň, nebo jsme svědky jakési hyperkorektnosti v americkém divadle.

A jaký názor na „černou Johanku z Arku“ máte vy?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:47 6. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  135
 • Haha
  18
 • Super
  13
 • Tvl
  11
 • Cože
  9
 • Sladký
  9
Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat