„Běloši cvičící jógu přispívají k rasismu!“ Kdo tu zase vyvolává nenávist?

Hodně ostré tvrzení vypustila ze svých úst Shreena Gandhi, indická profesorka z univerzity v americkém Michiganu. Podle ní běloši, kteří praktikují jógu, přispívají k systému „moci, privilegia a útlaku“.

Shreena Gandhi učí na Michiganské univerzitě náboženská studia a rozhodla se, že svět obohatí svým článkem.

V hodně kontroverzním textu Gandhi rozebírá, že bílí Američané, kteří dělají jógu, údajně přispívají k rasové nadřazenosti a propagují prý takzvaný „jóga industriální komplex“.

Bílí Američané by se podle indické profesorky měli naučit něco o historii jógy. Měli by také prý uznat kulturní přivlastňování, na kterém se podílejí, a ideálně také i snížit cenu za lekce jógy pro chudé lidi. To je prý podle profesorky skupina lidí, kde se vyskytují barevní lidé.

No to je zvláštní informace.

No to je zvláštní informace.

„Jedním z cílů bílé nadřazenosti je potlačení bolesti bílých lidí, která přichází z procesu výměny kulturní základny za nezaplacenou moc a privilegium. To vypadá jako hromadění hmotných zdrojů a bohatství do rukou, kapes a bankovních účtů bílé společnosti,“ píše ve svém článku profesorka.

Zaměstnankyně Michiganské univerzity je mimochodem lesbička a její partnerkou je Lille Wolff, která samu sebe nazývá bílou antirasistickou židovskou organizátorkou a léčitelkou.

Bílí lidé, kteří dělají jógu, přispívají k rasismu. To má říkat indická...

Bílí lidé, kteří dělají jógu, přispívají k rasismu. To má říkat indická profesorka na jedné z amerických univerzit.

Profesorka ve svém článku praktikování jógy bělochy i nadále haní. Jde prý o pokračování kolonialismu. Bílí mají přebírat části kultury a nezáleží jim na prosperitě a svobodě indických lidí.

Zdá se, že paní Shreena Gandhi svým článkem nejspíše chtěla říct, že bílí lidé si osvojili jógu, kterou nevynalezli, ale pouze prachsprostě ukradli a ještě za ni vybírají nekřesťanské peníze. Lekce jógy si tak nemohou dovolit lidé z jiných ras, například ti ze zemí, kde jóga vznikla. A z tohoto důvodu jsou vlastně bílí jogíni rasisté.

ANKETA: Jaký máte názor na bílé jogíny vy?

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 18:30 2. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  80
 • Haha
  38
 • Tvl
  13
 • Super
  9
 • Cože
  8
 • Sladký
  4
Komentáře

Právě čtete

   Mohlo by vás zajímat