Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Černá kronika
  • Jen pro muže
  • Virál
  • Sport
  • Video
  • Telebrity
  • Tipy na dárky
  • jít naiDNES.cz

    Léto pod stanem nemusí znamenat konzervy. Jezte v kempu jako v hotelu!

    Ne každý vaří na ohni takto profesionálně a v armádním stylu. Je to ale určitě zážitek. | foto: hudyblog.cz

    Řada lidí se na pobytu v kempu nebo na přírodním tábořišti nejvíc děsí právě stravování. Pokud nechcete každý den využívat restaurační zařízení, mnohdy zůstanete odkázáni na paštiky a polévky „z pytlíku“. S tím je ale teď konec - s naším návodem pochopíte, že připravit si chutné jídlo v polních podmínkách není vůbec nic složitého!

    1. Snídaně:

    Snídaně v kempu může být úplně jednoduchá, nebo naopak královská. Nemusíte mít vůbec žádné obavy, že to skončí obligátním chlebem Šumavou a paštikou ve vaničce, ačkoli i to je možné. Pokud pomineme jednoduchou možnost, zabalit si s sebou balení snídaňových cereálií, máme i jiné alternativy, jak si připravit dokonce teplá jídla! Za předpokladu, že máte s sebou ešus a plynový vařič, nebo alespoň možnost rozdělat oheň, můžete si připravit sladké i slané jídlo.

    Vařit v ešusu se dá ledacos a není to vůbec těžké.

    Jednou z možností je ovesná kaše. Pokud ji však budete připravovat z jednotlivých přísad, znamená to velké množství surovin, které ponesete na zádech - vločky, mléko, cukr a něco na dochucení. Pokud táboříte s doprovodným autem, je to samozřejmě bez problému, ale pokud vše ponesete na zádech, raději bychom doporučili kaši instantní, kterou pouze zalijete vodou.

    Když si chcete dopřát snídani králů, zabalte si cibuli, malé balení másla (prodávají se buď maličká snídaňová, nebo odpovídající čtvrtce normálního balení) a tekutá vajíčka, která se používají například v cukrářstvích či pekárnách. Ta jsou balena v tetrapaku, takže se nemusíte bát, že je cestou rozbijete. Poté v ešusu připravíte klasická míchaná vajíčka. Zní to triviálně, ale koho z vás by napadlo, že to zvládnete i na puťáku?

    2. Oběd:

    Jednou z možností je pochopitelně jít na hotovku do hospody. Ale pokud chcete za každou cenu vyzkoušet, jestli dokážete připravit i chutné jídlo na ohni, prosím, návod máte mít!

    V první řadě doporučujeme rovnou zapomenout na těstoviny, v ešusu totiž nemají dost prostoru, a tak se v drtivé většině případů slepí. Pokud si je nedokážete odpustit a vezete s sebou boloňskou omáčku ve skle, raději zvolte kuskus, který stačí zalít horkou vodou, osolit a lehce dokořenit. Nebude to sice bůhvíjaká bašta, ale alespoň se vyhnete oslizlým kolínkům!

    Ohřát vodu na ohni zvládne každý.

    A pokud máte opravdu pro strach uděláno, můžete vyzkoušet následující recept:

    Libanonská rýže

    Budete potřebovat:

    - Rýži ve varných sáčcích
    - Cibuli
    - Paličku česneku
    - Zbytek másla od snídaně
    - Kus uzeného
    - Kelímek jogurtu

    Postup:

    Do ešusu dejte vodu a přiveďte ji k varu. Sáčky s rýží navlečte na lžíci, máte-li ji, nebo na jakýkoli náhodný klacek. Uvařte ji. Poté vemte víčko ešusu, které se dá použít také jako pánvička, vhoďte zbytek másla a osmažte na něm cibuli a maso. To smíchejte s rýží. Nakonec nadrťte česnek a zamíchejte ho do jogurtu spolu se solí, která vám nejspíš zbyla od snídaně. Právě jste vytvořili omáčku k rýži, gratulujeme! Kromě kelímku od jogurtu vám nejspíš nezbylo příliš odpadků, odhoďte je na nejbližším rozcestí do koše a váš batoh je rázem o mnoho lehčí.

    3. Večeře:

    Na dovolené pod stanem budete večery trávit buď v hospodě u sklenky zlatého moku, nebo u ohně. Pokud se rozhodnete pro tu druhou možnost, doporučujeme nepřipravovat nic složitého a raději se spolehnout na opékání všeho možného. Nemusí to však být za každou cenu jen mastný špekáček.

    Steak můžete udělat také na horkém kameni. Výhoda je, že nepotřebujete žádné nádobí.

    Pokud máte v ideálním případě kde nakoupit, nebo máte doprovodné auto s chladicí taškou, doporučujeme koupit pořádný steak, zabalit jej do alobalu společně se zbylou cibulí a solí, případně jakoukoli zeleninou, kterou máte zrovna po ruce, pořádně jej zabalit a zahrabat do horkého popela. Doporučujeme nenechávat péct déle než půl hodiny bez předchozí kontroly. Pečení je opravdu rychlé. Jako přílohu si můžete upéct pár brambor taktéž v popelu.

    Pokud nemáte chuť na maso, nebo nemáte možnost jej na místo táboření dopravit čerstvé, opékat můžete kromě něj již zmiňované brambory nebo také kukuřici, lilek a cuketu, případně papriky. Taková opékaná zelenina je poměrně chutná.

    Pečené brambory k masu? Proč ne!

    Malý tip na závěr, pokud toužíte po dezertu, možná si vzpomenete, jak jste jako malí opékali jablka. Můžete si to zopakovat, ale před opečením obalte nakrájené jablko v cukru. Na jeho povrchu tak vznikne křupavá karamelová vrstva, díky které dostane tato tradiční táborová pochutina úplně nový rozměr. Dobrou chuť!

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 19:30 pátek 27. října 2017. Anketa je uzavřena.

    • Haha
      12
    • Super
      11
    • Tvl
      11
    • Cože
      9
    • Sladký
      9
    • Trapas
      7
    Vybrali jsme pro vás

    Hanychová vzpomíná na minulost. V Kozičce jsem poprvé otěhotněla, naštěstí je Kryšpín zdravý, řekla

    Agáta Hanychová zavzpomínala na dobu, kdy poprvé otěhotněla. Mělo k tomu dojít při jednom večírku v pražském baru...

    Katastrofa na Majálesu? Lidé se brodili bahnem, někteří interpreti nemohli vystoupit. Pořadatelé se omlouvají

    V sobotu se v Hradci Králové konal první letošní Majáles. Podle návštěvníků šlo ale o velkou katastrofu. Lidé se...