Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Černá kronika
 • Jen pro muže
 • Virál
 • Sport
 • Video
 • Telebrity
 • Tipy na dárky
 • jít naiDNES.cz

  8 nových faktů pro radního Komínka, který přirovnal Egypťany k opicím

  Kdo se hlásí k tomu, aby Jaroslava Komínka elementárně vzdělal? | foto: koláž Expres

  Sociální sítě se poslední dobou stávají pohřebištěm politiků, pořád totiž mají pocit, že když je jejich profil na Facebooku soukromý, mohou si na něj psát, co se jim zamane. Tvrdě nyní narazil Jaroslav Komínek, náměstek hejtmana a radní pro dopravu Ústeckého kraje, který přirovnal Egypťany k opicím vzešlým z neandertálců. Kromě toho, že se člověk podivuje samotnému výroku, zaráží nejednoho také komické překroucení faktů.

  Pokud jste doposud tohoto krajského politika neznali, nemusíte se tomu divit, my také ne. Každého ale čeká jeho pět minut slávy a Jaroslav Komínek, otec dvou dětí a radní za KSČM, si je prožívá právě nyní.

  Nedávno byl na dovolené v egyptském letovisku Marsá Alam a blíže nepopsaný incident na letišti během odletu z dovolené, kdy byl nucen zaplatit 160 eur (tipujeme za překročení váhy bagáže), ho tolik naštval, že si na svůj facebookový účet napsal následující sdělení: „Asi takhle, ty egyptský opice zrozený z neandertálců mě asi hooodně dlouho neuvidí. Egypťani jsou ostudy toho, čemu se říká civilizace.“

  Staus náměstka pro dopravu, který vykazuje absenci základního učiva.

  Jeho vědecko-historická teze samozřejmě neunikla pozornosti a radní pro dopravu byl ihned konfrontován lidmi, které zajímalo, jestli to opravdu myslí vážně. Myslel, status smazal a k celé věci se nechtěl vyjadřovat, nakonec však dodatečně za svá slova vydal omluvu, jak píše server iDNES.cz.

  Nic ale naplat, český internet se už zase má nad čím bavit a čemu se smát, Komínkova věta mimo to, že je prostě jen urážlivá a od politika nevhodná, totiž už na první pohled působí absurdně a nelogicky. A protože ani my nechceme, aby se politici u nás proslavili jen pro svoje přehmaty, rádi panu Komínkovi vysvětlíme, v čem se ohledně Egypta jako ostudy celé civilizace mýlí, aby příště mohl do této země odcestovat lépe vybaven (nejen větším kufrem).

  1.

  Tak předně opice se nezrodily z neandertálců, bylo to naopak, což samozřejmě všichni víme díky Darwinově evoluční teorii, která se vyučuje už na základních školách. Za jednu z nejznámějších teorií „od opice k člověku“ se považuje teorie zvaná Out of Africa, kterou panu Komínkovi v opravdu velmi rychlé a velmi osekané zkratce přiblížíme. Její základ tkví v tom, že na afrických savanách pro úbytek stromů byly opice nuceny slézt z výšek, kde byly v bezpečí, na travnaté plochy, kde ale pro vysokou trávu nemohly vidět možnou hrozbu. Evoluce je tedy donutila postavit se na dvě nohy, aby zahlédly nebezpečí - odtud se vzal dalším vývojem homo erectus, tedy člověk vzpřímený, a od něj dalšími evolučními skoky a oklikami neandertálec. Out of Africa se tato teorie jmenuje proto - jak napovídá název Pryč z Afriky - že rody homo opustily černý kontinent a osídlily Evropu a část Asie. Z toho plyne, že i když pan Komínek píše o Egypťanech, že jsou opice, je tam zahrnut taky, stejně jako my všichni.

  Tihle neandertálci se chtěli vydat na lov, ale zastavili se v půli kroku zmatení z toho, že se z nich vyvinou opice.

  2.

  Egypt je jedním ze základů civilizace a patří mezi ty nejstarší, i když by si to pan Komínek možná přál jinak. Dějiny Egypta jako dějiny Egyptské říše, respektive prvního státního uspořádání, se píší už tři tisíce let před narozením Krista, jeho samotná historie spadá až do pravěku. Egypťané tedy nemohou být ostudou civilizace, protože ji spoluutvářeli.

  Egypt patří mezi nejstarší civilizace s dosud stále mnoha neprobádanými památkami a tajemstvími.

  3.

  Konkrétně kultura starověkého Egypta ovlivnila vývoj i v Evropě, tedy rodišti pana Komínka, pro starověké Řeky byl Egypt vzorem na vícero polích. Obdivovali vzdělanost, umění, architekturu, administrativu, mytologii, náboženské tradice se zčásti přejímaly i do Evropy. Egypťané byli mimo jiné zdatní obchodníci, pěstitelé a řemeslníci, více o jejich schopnostech vybudovat po tisíciletí trvající civilizaci se pan Komínek může dočíst třeba v poutavých knihách egyptologů Miroslava Vernera nebo Miroslava Bárty.

  4.

  Na Karlově univerzitě (a nejen tam, samozřejmě) se už mnoho let vyučuje egyptologie a čeští egyptologové patří ke světové špičce. Ani starověké Řecko a ani starověký Řím - tedy dvě evropské civilizace - nemají po sobě pojmenovaný svůj vlastní samostatný obor.

  5.

  Kdyby se chtěl pan radní po smrti nechat například nabalzamovat, bude to podle starodávného vědění, které zdokonalili právě v Egyptě. Aby mohli balzamovači tělo nabalzamovat, a tedy udělat z něj mumii, museli mít obsáhlé znalosti z anatomie, tyto postupy zaznamenal řecký dějepisec Hérodotos z Halikarnassu. Mumifikace sama o sobě posloužila dalšímu rozvoji lékařské vědy i v Evropě.

  6.

  V Egyptě stále stojí, a to i po tisíce let, mnoho památek, které jsou součástí kulturního dědictví a patří mezi divy světa. Dosud nejsou všechny probádány.

  Egyptské pyramidy jsou stále jedním z divů světa. Nově je divem světa také pro svoje neotřelé evoluční názory i Jaroslav Komínek.

  7.

  Norský mořeplavec Thor Heyerdahl pojmenoval jeden ze svých slavných vorů Ra podle egyptského boha slunce a automobilka Ford pojmenovala jeden ze svých slavných vozů Ka podle egyptské představy duše. Po panu Komínkovi se zatím nejmenuje nic.

  8.

  Kleopatra, Tutanchámon, Ramses, Gíza, Memfis, Sakkára, Abú Simbel, Sfinga, Egypťan Sinuhet, hieroglyfy, Kniha mrtvých, papyrus, obilnice Říma, Eset a Usire, Horovo oko, Údolí králů, Théby a Luxor, Nil, nástěnné malby a prostě takové ty další běžné egyptské věci, ke kterým se žádné opice ještě ani nedokázaly přiblížit...

  Bonus

  Ve spojení „egyptské opice“ se nepíše velké „e“.

  Fotogalerie

  O čem sní tvůj e-mail?

  Šéfredaktor pro tebe každý čtvrtek vybere ty největší pecky a kauzy, které ti nesmí uniknout

  Ohodnoťte článek
  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 0:01 středa 14. března 2018. Anketa je uzavřena.

  • Trapas
   29
  • Super
   12
  • Haha
   9
  • Sladký
   6
  • Tvl
   6
  • Cože
   4

  V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

  Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

  Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

  Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

  Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

  Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  Právě čtete

    Mohlo by vás zajímat

    Vezmeme vás na titulní stranu
    Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
    • schránka
    • Přihlásit Můj účet
    EXPRES

   • Zprávy
   • Celebrity
   • Jen pro muže
   • Sport
   • Video
   • Speed
   • jít naiDNES.cz