Jak se vybírají Oscaři? Klíčem je magické číslo!

Až poslední únorový den se rozhodne o tom, které filmy letos zabodovaly u Americké filmové akademie. Ovšem už nyní se kolem 88. ročníku Oscarů rozjíždí kontroverze kvůli údajné diskriminaci černošských herců a tvůrců. Jak ale proces nominování a volba vítězů probíhá vůbec vypadá?

Hlavně ukořistit toho zlatavého plešouna! Ceny americké filmové akademie, lidově Oscaři, patří mezi nejprestižnější ocenění pro filmové tvůrce, herce a herečky.

Letošní 88. ročník provází kontroverze v podobě bojkotu soutěže ze strany černošských filmových hvězd. Zdá se jim, že Akademie záměrně vynechává filmaře tmavé pleti.

Rozhodli jsme se podívat se blíže na proces, který určuje nominované i konečné výsledky a zjistit tak, zda je něco jako rasová diskriminace možné. Takže, pěkně popořádku...

1. Akademie

Abyste se mohli stát členem tohoto VIP klubu, který čítá přes 6000 členů z řad režisérů, herců, scenáristů, uměleckých ředitelů či producentů, musíte splňovat několik kritérií. Pro každý obor je určeno, jaké úspěchy musíte mít na kontě. Jako režisér za sebou máte mít dva filmy, jako herec tři, jako umělecký ředitel musíte být jistý počet let ve funkci a tak dále. Dále by vás měli podpořit dva stávající členové Akademie.

Druhou cestou je Oscara vyhrát nebo mít nominace z předchozích let. Potom je s vámi automaticky počítáno jako s potenciálním členem Akademie.

2. Kdo to má všechno pod palcem?

Celou volbou se od začátku do konce zabývá nadnárodní společnost PricewaterhouseCoopers, která je s Oscary spojená už přes 80 let.

Fotogalerie

3. Seznam možných nominovaných

PricewaterhouseCoopers (dále PwC) v říjnu členům rozešle seznamy možností pro nominace do všech kategorií. Abyste se stali nominovaným ve své kategorii, zejména tedy film, za nějž byste cenu chtěli dostat, musí splňovat následující:

  • film musí být delší než 40 minut
  • veřejná premiéra musí proběhnou v kině a v kalendářním roce, za který se ceny udílejí
  • formát filmu musí být 35mm nebo 70mm, případně digitální formát 24p
  • film musí být promítán v okresu Los Angeles minimálně sedm dní v kuse po sobě
  • producent nebo distributor musí včas snímek přihlásit mezi „potenciální nominované“

4. Jak se nominuje

Každý člen Akademie z nabízených možností vybere pět jmen a seřadí je podle preference - první je ten, u koho by nominaci nejraději viděl. Členové Akademie vybírají pouze z těch kategoriích, ve kterých se sami pohybují - režiséři režiséry, herci herce, atd.

Jen kategorii Nejlepší film mohou ovlivnit všichni. Výběr je pak zpět zaslán k firmě PwC.

A letošními nominovanými jsou...

5. Magické číslo

Nyní začíná hledání tzv. magického čísla. To je specifické pro každou kategorii a získává se následovně: počet došlých obálek s nominovanými v kategorii se vydělí počtem míst v kategorii + 1.

Takže příklad: dejme tomu, že v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli dojde 600 obálek a míst pro nominaci je 5. 600 tedy vydělíme 6 a magické číslo kategorie je 100. Tolik hlasů je tedy potřeba, aby se někdo stal oficiálním nominovaným.

Poté začne otvírání seznamů a počítání hlasů. Tohle je časově nejnáročnější fáze výběru. Důležité totiž není jen to, kolikrát se jméno v seznamech od členů Akademie objeví, ale i kolikrát se umístí na první příčce. Již spočítané obálky se dávají stranou a proces se opakuje tolikrát, dokud není znám plný počet nominovaných.

6. Volba vítězů

Volba definitivních vítězů je na celém procesu snad to nejjednodušší. Poté, co jsou oznámeni nominovaní, volí každý člen Akademii jedno jméno v každé kategorii (i když je doporučeno, aby porotci nevolili v kategoriích, kterým sami nerozumí, nebo neviděli všechny nominované snímky).

Ti s nejvíce hlasy vyhrávají.

Proces volby definitivních vítězů zabere PwC 3 dny. Za tím, co jim předchází, je až 1700 hodin práce. Vše se dělá ručně. Uff. Nechtěli bychom být ani členem Akademie, ani zaměstnancem PwC.

Teď už je snad ale jasné, že záměrná diskriminace určité skupiny filmařů a herců v takto zdlouhavém a komplikovaném procesu je jen velmi málo pravděpodobná.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:43 čtvrtek 19. května 2016. Anketa je uzavřena.

  • 27
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8