jít naiDNES.cz

Ohnivé peklo přežila, zabila ji až rakovina. Příběh nejslavnější popálené ženy

Jacqueline Saburido prodělala v roce 1999 děsivé popáleniny při autonehodě, kterou zavinil opilý řidič. | foto: Profimedia.cz

V sobotu 20. dubna zemřela Jacqueline Saburido (†40). Možná vám to jméno nic neříká, ale zcela jistě jste viděli její fotografie, jež už dlouhé roky kolují po internetu jako odstrašující případ pro všechny řidiče, kteří neberou vážně zákaz požívání alkoholu před usednutím za volant. Když bylo této venezuelské dívce dvacet let, prodělala děsivé popáleniny při autonehodě, již způsobil opilý řidič. Jacqueline jen zázrakem přežila a se zohyzděným obličejem vydržela ještě následujících dvacet let.

Celým jménem Jacqueline Saburido Garcia se narodila 20. prosince 1978 ve venezuelském Caracasu. Po rozvodu rodičů bydlela u svého otce. Dostala se na vysokou školu a doufala, že v budoucnu převezme otěže rodinné firmy.

Přišel ale den, který navždy změnil její slibně se rozvíjející život. Devatenáctého září 1999 Jacqueline navštívila narozeninovou oslavu u přátel v americkém Texasu. Po několika hodinách jí spolužák nabídl, že ji společně s dalšími účastníky párty odveze domů. Jejich malé auto se ale střetlo s velkým pick-upem. Ten řídil osmnáctiletý mladík Reginald Stephey, který byl opilý.

Nehodu nepřežil řidič a jeden z cestujících. Ostatní byli zraněni. Jacqueline zůstala zaklíněná v autě, které začalo hořet. Záchranáři se snažili uhasit oheň, ale marně. Jacqueline téměř uhořela v ohnivém pekle, než se oheň podařilo uhasit přivolaným hasičům.

Jacqueline utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na více než šedesáti procentech těla. Lékaři jí nedávali šanci na přežití. Musely jí být amputovány prsty na rukou, ztratila vlasy, uši, nos, rty, levé oční víčko a také téměř oslepla.

Byla nucena podstoupit více než sto operací, včetně transplantace rohovky pro obnovení funkce levého oka.

Jacqui Saburido prodělala v roce 1999 děsivé popáleniny při autonehodě, kterou...

Jacqueline Saburido prodělala v roce 1999 děsivé popáleniny při autonehodě, kterou zavinil opilý řidič.

V roce 2001 se Jacqueline u soudu setkala s mužem, který tragickou nehodu způsobil. Dívka u soudu řekla, že Reginald Stephey jí sice zničil život, ale i tak mu odpustila.

Později se Jacqueline obrátila na londýnské chirurgy, aby jí provedli první transplantaci obličeje v Británii. Společně s ní žádalo o tuto operaci také dalších dvacet lidí. Jacqueline nakonec nebyla vybrána a musela tedy pokračovat v hledání dalších možností.

Jacqui Saburido zažila neskutečná muka.

Jacqueline Saburido zažila neskutečná muka.

Z Jacqueline se postupem času stal jednak odstrašují případ pro mladé řidiče, jednak také celebrita. Několikrát se objevila ve velice sledovaných televizních show. 

Například s ní dělala rozhovor slavná moderátorka Oprah Winfrey. Ta o Jacqueline prohlásila, že je ztělesněním vnitřní krásy.

Jacqui Saburido zemřela ve věku 40 let.

Jacqueline Saburido zemřela ve věku 40 let.

V posledních měsících svého života Jacqueline sváděla nerovný boj s rakovinou. Ten definitivně prohrála 20. dubna 2019. Její rodina uvedla, že se Jacqueline nedávno přestěhovala do Guatemaly, kde hledala lepší léčbu. Pohřbena by měla být ve svém rodném Caracasu.

Na sociálních sítích mnoho lidí po celém světě smutní. Odešla totiž mimořádně statečná žena, která byla pro mnohé velkou inspirací. 

Objevují se ale i názory, že za posledních dvacet let si toho zlého Jacqueline zažila už více než dost a její smrt byla do jisté míry i vysvobozením.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:00 čtvrtek 29. srpna 2019. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  76
 • Sladký
  18
 • Cože
  16
 • Haha
  15
 • Super
  14
 • Trapas
  10
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Komentáře