Hitlerův náměstek zemřel před 30 lety, bojovník za „bílou Evropu“ by asi dnes nechápal

Dnes je to 30 let, co zemřel nacistický pohlavár Rudolf Hess. Tenhle poněkud netradiční nácek byl jednu dobu zástupcem Adolfa Hitlera v jeho straně NSDAP a byl třetím nejmocnějším mužem říše. Byl to zvláštní muž. Zahleděný do mystiky, zakládal dokonce okultní společnost Thule. S Hitlerem ho pojilo přátelství, ostatně po nepovedeném puči spolu seděli v base a za mřížemi vzniknou lecjaká přátelství.

Před vypuknutím druhé světové války sbíral funkce jako spadlá jablka ze stromu. Byl poslancem, Obergruppenführerem SS, byl členem tajné vládní rady, ministerským radou říšské obrany. Po Göringovi byl určen jako třetí druhý zástupce Hitlera. Jenže pak se na scéně objevil Martin Bormann, mocný intrikán, který postupně Hesse z vůdcovy přízně vyštípal.

Hitlera Hess obdivoval více než jiní nacističtí lídři.

Bizarní konec nabrala Hessova kariéra za druhé světové války. Hess byl odpůrcem války, zejména pak války s Anglií. Došlo to tak daleko, že kdesi na letišti sebral Messerschmitt a odletěl do Anglie vyjednávat mír. Jak známo, mír nevyjednal a Britové ho na ostrovech promptně zavřeli do luxusního domácího vězení. Hess se pokusil o sebevraždu skokem ze schodů z prvního patra. Bohužel se mu sebevražda nezdařila.

Hess byl na rozdíl od jiných nacistů vzdělaný a kultivovanější

Po válce byl souzen v Norimberku. Zde proslul vzláštním chováním a řečí, která se skončila v jakémsi zmateném blekotání o podivných skleněných očích. Nakonec byl za přípravu války odsouzen na doživotí. Hess si svůj trest odseděl. Zemřel ve vězení v 93 letech. Neonacisté kolem něj vybudovali kult „nevinného nacisty“, jeho rodina si dodnes myslí, že jej ve špandavském vězení zabili britští agenti a další legenda dokonce říká, že za mřížemi vůbec nebyl Hess.

Pohřben byl v Wunsiedelu, jenže u jeho hrobu se od té doby konala shromáždění nácků, takže musel být nakonec exhumován, zpopelněn a jeho popel rozházen do moře.

Můžeme si položit hypotetickou otázku, jak by se Hessovi asi líbila dnešní Evropa? Zřejmě by zajásal z vůdčí role Německa na kontinentu a jeho nepochybné ekonomické a průmyslové síly. Možná by ho ale rozladilo složení obyvatelstva. Turci a hromady uprchlíků mají daleko k ideálu bílé Evropy, jak ji hlásal jeho vůdce. Možná by vůbec nepochopil, proč připlouvají nějací lidé na lodích a proč je Kriegsmarine, tedy pardon, námořnictvo NATO nepotopí. Pochopení by měl nejspíš pro různá detenční centra a utečenecké tábory oplocené ostnatým drátem. Tam by nejspíš viděl správnou cestu ze současné situace. A asi by byl smutný z toho, že Británie už je zase tak nějak odpojená od Německem vedené Evropy. Možná by to nevydržel, nasedl by do letadla a letěl přemlouvat Brity, aby si ten svůj brexit ještě rozmysleli.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:16 pátek 15. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

  • 7
  • 5
  • 5
  • 4
  • 4
  • 4