jít naiDNES.cz

Evropské no-go zóny, 2. díl: Molenbeek aneb líheň islámského terorismu

Molenbeek dříve zásoboval okolí obilím, dnes zásobuje svět islámskými radikály. | foto: Zdroj: Koláž Expres.cz

No-go zóna, sousloví, které dnes nahání strach občanům především západoevropských zemí. Často se jedná o chudé předměstí velkého města, kde se usidlují především cizinci, kteří si tam vytvářejí vlastní zákony. Platí tu pravidla ulice a policie se často bojí v takových lokalitách zasahovat. Pojďme si teď postupně několik takových no-go zón představit. Po holandské čtvrti Schilderswijk se teď podíváme na možná nejznámější evropskou no-go zónu, a sice belgický Molenbeek.

Celým názvem Molenbeek-Saint-Jean je belgická obce v Bruselském regionu. Ten má ve své rozloze devatenáct takových obcí, ovšem pouze Molenbeek se v celosvětovém měřítku proslavil jako líheň islámských teroristů.

Hustě osídlená čtvrť, kde žije téměř sto tisíc obyvatel na rozloze necelých 6 kilometrů čtverečních, má bohatou historii. Už ve středověku zde žili farmáři a rolníci, kteří se věnovali zemědělství a zásobovali hlavní město obilím.

V 60. letech minulého století se zde však usadila početná marocká komunita. Později se tady začali usazovat i další přistěhovalci převážně z Afriky a Blízkého východu. První zprávy o tom, že by zde mohli sídlit teroristé, se začaly objevovat na počátku 21. století.

Fouad Belkacem, původem Arab narozený v Belgii, tu v roce 2010 založil islámskou organizaci s názvem Sharia4Belgium, která odsuzuje demokracii a vyzývá k přeměně Belgie na Islámský stát. Belkacem kázal o trestu smrti pro homosexuály, modlil se za Usámu bin Ládina a vyhrožoval tamějším politikům. V roce 2012 byl Belkacem uvězněn a tři roky poté odsouzen na 12 let odnětí svobody za podněcování nenávisti vůči nemuslimům a za verbování džihádistů pro občanskou válku v Sýrii.

Molenbeek se stal celosvětově mediálně známý až po nedávných teroristických útocích v Paříži a Bruselu jako líheň islámského terorismu v Evropě. Právě z Molenbeeku pocházeli strůjci hrůzného teroristického útoku v Paříži v roce 2015, při němž přišlo o život 130 nevinných lidí. Jedním z nich byl i svého času nejhledanější terorista v Evropě Salah Abdeslam.

Právě označení Molenbeeku jako no-go zóny vyhecovalo dobrodružné turisty, kteří si v posledních letech dělají z dříve obávané čtvrti turistickou atrakci. Počty zvědavců, kteří se do Molenbeeku odváží každý měsíc, rostou. Nárůst zaznamenali hlavně průvodci.

„Všímáme si rostoucí zvědavosti spojené s Molenbeekem od belgických i zahraničních turistů od útoků (v Paříži a Bruselu),“ uvádí průvodce z jedné místní turistické agentury.

Realita je však mnohem méně zábavná, než turisté čekali. Přes den čtvrť působí klidně a oni islámští teroristé tu také nepořádají veřejné workshopy. Lidé tu pak většinou hledají místa, kde ti teroristé buď žili, nebo kde byli zatčeni, či kde se skrývali.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 7. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  27
 • Super
  22
 • Trapas
  12
 • Cože
  9
 • Sladký
  9
 • Haha
  8
Komentáře
Vezmeme vás na titulní stranu
Sobota 21. září 2019, svátek má Matouš

jít naiDNES.cz