jít naiDNES.cz

Evropské no-go zóny, 7. díl: Košické ghetto, kam autobusáci jezdí za příplatek

Sídliště Lunik IX je plné odpadků, mezi kterými si hrají malé děti. | foto: Bjoern Steinz, OKA2 PHOTOGRAPHY

No-go zóna, sousloví, které dnes nahání strach občanům především západoevropských zemí. Často se jedná o chudé předměstí velkého města, kde se usidlují především cizinci, kteří si tam vytvářejí vlastní zákony. Platí tu pravidla ulice a policie se často bojí v takových lokalitách zasahovat. Pojďme si teď postupně několik takových no-go zón představit. Například dovedete si ještě v dnešní době představit středoevropskou domácnost bez plynu, tekoucí vody či elektřiny? Že ne? Tak to jste asi měli to štěstí a nevyrůstali jste na košickém sídlišti Luník IX.

Bývalý slovenský premiér Robert Fico nedávno prohlásil, že myšlenka, že by se italská mafie pokoušela ovládnout východní Slovensko, je scestná, neboť na východě Slovenska nic není. S tímto tvrzením musel souhlasit i nejeden jeho kritik. Kdyby se však italská mafie přece jen rozhodla dobýt toto území, musela by se vypořádat s největším romským ghettem v Evropě.

Sídliště Luník IX je městská část Košic o celkové rozloze jeden kilometr čtvereční. V panelových domech se tu tísní téměř pět tisíc obyvatel, přičemž původní plány počítaly s ani ne poloviční zalidněností. Tato městská část začala vznikat roku 1979, kdy město srovnalo se zemí původní romskou osadu a její obyvatele nastěhovalo do nově postavených paneláků. Jiné byty byly přednostně přidělovány městským vojákům a policistům, kteří měli na místní romskou komunitu pozitivně působit. Rodiny policistů a vojenských důstojníků se však velmi záhy z oblasti vystěhovaly.

Už od začátku 90. let je zde úroveň života velmi nízká. Většina obyvatel neplatí energie. Proto jsou odpojeni od elektřiny, tepla i teplé vody. Dluh obyvatel za elektřinu představuje více než 2,3 milionu eur. Ze 498 bytů neplatí za elektřinu 496 bytů! Celkový dluh za nájemné, zdroje energií a odvoz odpadu v roce 2011 činil 6,3 milionu eur a stále narůstá.

Vysokou úmrtnost zde vyvažuje vysoká porodnost. Snadno tu lze přijít k nemocem, jako je žloutenka, vši, svrab, průjmy nebo meningitida. O pojmu jako občanská vybavenost se lze bavit jen stěží. Funguje zde jedna základní škola a jedna dětská školka. Luníkem projíždí pouze jedna jediná autobusová linka, která zastavuje pouze na vybraných zastávkách. Nástup do autobusu je povolen pouze přes přední dveře. Vzhledem k častým útokům dostávají řidiči nasazení na tuto linku rizikový příplatek.

Někteří místní rezidenti během let zdemolovali bytové bloky do takové míry, že narušili jejich statiku a město Košice je muselo před deseti lety zbourat. Takoví obyvatelé si pak zakládají další ilegální osady třeba i na soukromých pozemcích. V roce 2012 město Košice evidovalo na svém území celkem čtrnáct takových ilegálních osad.

Luník IX je zkrátka živou legendou. Tato čtvrť, která má vlastní samosprávu, je prakticky město ve městě. Většina Košičanů v této vyloučené lokalitě ani nikdy nebyla.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:58 úterý 4. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  54
 • Tvl
  20
 • Trapas
  17
 • Sladký
  14
 • Haha
  12
 • Cože
  11
Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Komentáře

Mohlo by vás zajímat