jít naiDNES.cz

Evropské no-go zóny, 5. díl: V německé čtvrti Marxloh musela zasahovat Mutti Merkel

Místní obyvatelstvo je pro svůj původ náležitě hrdé. | foto: Reprofoto: n-tv

No-go zóna, sousloví, které dnes nahání strach občanům především západoevropských zemí. Často se jedná o chudé předměstí velkého města, kde se usidlují především cizinci, kteří si tam vytvářejí vlastní zákony. Platí tu pravidla ulice a policie se často bojí v takových lokalitách zasahovat. Pojďme si teď postupně několik takových no-go zón představit.

Duisburg je průmyslové město na západě Německa v regionu Severní Porýní-Vestfálsko. Právě tato oblast našich západních sousedů byla zasažena migrační krizí asi nejvíce. Před dvěma lety tu skupina radikálních islamistů zformovala mravnostní hlídku nazvanou jako policie podle tradičního muslimského práva šaría.

Bohatý region se stal vytouženou cílovou stanicí mnoha imigrantů z Blízkého východu i Afriky. V červenci 2015 unikla na veřejnost tajná zpráva policejního prezidia tohoto regionu, ve které jsou vyjádřeny obavy ze vzniku no-go zón ve městě Duisburg.

Obavy se ukázaly jako opodstatněné, jelikož duisburgskou čtvrť Marxloh už toho času začaly kontrolovat rodinné klany z jihovýchodní Evropy a Blízkého východu. Tón zde udávají dvě velké libanonské rodiny. Občané, obchodníci či turisté popisují, že se v noci neodváží vyjít na ulici. Ve čtvrti je hrozný nepořádek, smrad a spousta lidí bez dostupnosti zdravotní péče.

Německé úřady, policie i politici však rázně popírají, že by v Německu byla jen jediná tzv. no-go zóna.

„V Německu nejsou žádné no-go zóny. To by znamenalo, že tu jsou místa, kam nemůže policie,“ uklidňovala tehdy občany dnes už bývalá ministerská předsedkyně německé spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Nicméně připustila, že zločinecké klany z Bulharska či Rumunska dělají ve čtvrti Marxloh dlouhodobě problémy.

Noční Marxloh. Právě v tuto dobu musí být policie v pohotovosti.

Noční Marxloh. Právě v tuto dobu musí být policie nejvíce v pohotovosti.

Po úniku tajné policejní zprávy musela tamní znejistěnou společnost přijet uklidňovat sama kancléřka Angela Merkel. V hotelu Montan na dialogu s občany chrlí jednu líbivou frázi za druhou. Migrační krize je pro Evropu nevhodná, lidé z oblastí, kde nezuří válka, nemají na azyl právo, do řešení se musí zapojit více států EU.

Po debatě panuje mezi příchozími rozčarování. Obyvatelé Marxlohu nevědí, co znamenají takovéto věty pro jejich životy v pověstné městské části, do jejíž ulic se policie odvažuje pouze s posilami. 

Situace přijela v létě 2015 uklidňovat sama kancléřka Merkelová.

Situaci přijela v létě 2015 uklidňovat sama kancléřka Angela Merkel.

Všeobecná hysterie, která po zveřejnění policejní zprávy o čtvrti Marxloh vypukla, měla svůj efekt. Medializace celého případu tamní vládu vyděsila, a tak ještě ono léto posílila v regionu policii a v duisburgských ulicích se situace pomalu uklidňovala. Šok však přišel minulý duben, kdy byl ve čtvrti za nejasných okolností brutálně zavražděn bodnými zbraněmi nezletilý chlapec.

Zločin vzbudil v Marxlohu velké vášně, tím spíše, že vrah dosud nebyl dopaden. Situace v chudé duisburgské čtvrti zůstává tak nadále neklidná.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:35 20. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  18
 • Haha
  17
 • Tvl
  13
 • Trapas
  12
 • Sladký
  12
 • Cože
  11
Komentáře