Evropské no-go zóny, 3. díl: Zapomenutá stockholmská čtvrť Rinkeby

No-go zóna, sousloví, které dnes nahání strach občanům především západoevropských zemí. Často se jedná o chudé předměstí velkého města, kde se usidlují především cizinci, kteří si tam vytvářejí vlastní zákony. Platí tu pravidla ulice a policie se často bojí v takových lokalitách zasahovat. Pojďme si teď postupně několik takových no-go zón představit.

Možná si ještě někteří vzpomenete na loňská slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na jednom z mítinků s voliči prohlásil: „Podívejte se, co se děje v Německu, co se včera v noci stalo ve Švédsku,“ řekl Trump v projevu. „Švédsko. Kdo by to byl řekl? Švédsko,“ dodal s tím, že Evropané kvůli otevřenému přijímání cizinců nyní čelí potížím, o kterých si nikdy nemysleli, že je budou mít. 

Jeho slova tehdy vyvolala obrovskou vlnu kritiky z řad švédských politiků, novinářů i aktivistů. Našli se však i tací Švédové, kteří by jeho slova podepsali třeba vlastní krví. Tito Švédové totiž žijí v zapomenutém předměstí Stockholmu – v Rinkeby.

Uplynuly pouhé dva dny od Trumpových slov a ve čtvrti Rinkeby tehdy vypukly násilné nepokoje. Hořela auta, africké gangy rabovaly obchody, agresoři házeli na zasahující policisty kameny. Scény jako z akčního filmu. Čtvrť Rinkeby, která vyrostla v 70. letech minulého století, je ve Stockholmu vyhlášená vysokou nezaměstnaností a kriminalitou. Žijí zde převážně přistěhovalci. Téměř 90 % zdejší populace má přistěhovalecké kořeny.

Místní obyvatelstvo.

Jeden policejní důstojník, který ve čtvrti zasahoval, se svěřil tisku: „Když jsme seděli v autě a viděli nepokoje, poklepal jsem kolegovi na rameno a řekl: Možná že Trump měl pravdu.“ Obyvatelé města Rinkeby, kde devět z deseti obyvatel jsou přistěhovalci, mluvili o tom, jak žijí ve strachu. „Situace je tady strašná,“ řekl jeden místní rezident. „Nejvíc se bojím, když opouštím svůj byt. Byl jsem tu dvakrát napaden a od doby, co jsem se do Rinkeby přestěhoval, jsem byl už také vykraden. Zločinecké gangy tu mohou dělat, co se jim zlíbí,“ zlobí se občan.

Švédsko čelí podle mnohých statistických analýz i světových agentur nárůstu kriminality. Tamní úřady to však popírají, za což čelí časté kritice veřejnosti.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 čtvrtek 9. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

  • 255
  • 19
  • 16
  • 14
  • 9
  • 7