Já nevím jak vy, ale já když si otevřu svou sociální bublinu, není dne, abych na Facebooku neviděla fóry a tzv. memy na Tomia Okamuru, Jaromíra Soukupa, Dominika Haška a jeho upocené snahy s drinkem Smarty, na Zemanovy umělé nohy a „pomočovací pleny“, na twitterové příspěvky Jiřího Ovčáčka, na Babiše nebo na hlouposti vyřčené některými členy SPD.
Teď mám plnou zeď Emmy Smetana (o tomto češtinářském problému si povíme něco víc později) a slov a hesel jako „Emma má meme,“ „Kybersmetana“, „Je suis Emma“, „Memma Smetana“ a samozřejmě plno koláží, které se dostaly až na zahraniční servery 9gag a Reddit.
Tam už je to jiné kafe, meme s (pro ně) neznámou dívkou se dostal mezi uživatele, kteří se počítají na miliony. A tomu odpovídají i komentáře: smějící se bestii například z Portugalska totiž nebrzdí vědomí, že se jedná o nějakou českou novinářku, protože Emmu Smetana (jak jsem říkala, později) prostě nezná. Takže hodí pod meme velmi vulgární koment, aniž by uživatel řekl jediné sprosté slovo: například gif, jak jsou po modelce s otevřenou pusou házeny párky.
Muži pochopí, ostatním nemá cenu to vysvětlovat. Je to sprosté? Je.
I takový je bohužel internet. Emma byla v Paříži během svého volna, když začala hořet Notre-Dame. A protože dělá pro DVTV, je logické, že v DVTV hned využili příležitosti, že tam mají Emmu Smetana, nejspíš jí někdo řekl, ať se vyfotí na místě, že na to budou poutat na svém Facebooku.
První problém – selfie. Dneska je hrozná móda dělat zpravodajství „na koleně“, amatérsky a jen třeba s mobilem a neobtěžujete se s kameramanem, zvukařem a střihačem, ostatně za podobné guerillové zpravodajské streamy dostal cenu Emmy asi nejúspěšnější český novinář Tomáš Etzler. Jenže poutání na zpravodaje z místa by mělo mít taky nějakou úroveň, DVTV má jistě Emminy profi fotky, které mohli použít, nebo mohl její manžel Jordan Haj, který tam byl na dovolené s ní, vyfotit Emmu na mostě.
Emma si ale udělala selfie, které na první pohled říká jediné: jsem na úplně jiné straně řeky, ale v dálce něco hoří, tak jsem se u toho cvakla, katedrála není pořádně vidět, ale jsem tam já a jsem smutná, protože jsem napůl Francouzka, víte.
Nikdo, opravdu nikdo elementárně příčetný nemohl čekat, že toto by mohlo dopadlo jinak. A když už se tohle stalo, je třeba se tomu taky postavit a na tu smršť reagovat s nadhledem a klidně i stejně vtipně.
Namísto toho se veřejnosti dostalo pamfletu podepsaného Martinem Veselovským a Danielou Drtinovou, tvářemi DVTV, o tom, že „se chceme ohradit záplavě nactiutrhačných a extrémně útočných reakcí vůči Emmě“.
Čímž se na záplavy memů, které už pomalu utichaly, nabalil problém druhý. A že se tomu lidé opět vysmáli s Emminou koláží, je už snad i vedlejší.
Tak předně každý novinář vstupující do veřejného prostoru musí s tímto rizikem počítat. Něco špatně řekne nebo udělá a hned je oheň na střeše. Neplatí tady žádné „mě se to netýká, já nejsem slavný“, tomuto riziku čelí všichni, a dokonce jsou tací, kteří tvrdí, že mít vlastní meme je pocta.
Nevím tedy, jako moc velká pocta to byla pro novináře Milana Rokytku, ožralého jak Dán a válícího se ve vegetativním stavu po pódiu, ale třeba já jsem se zasmála a smál se celý Facebook. Podobně jako mají lidé na internetu z toho legraci teď.
„Útočí na její rodinu, vzhled, příjmení, tyto reakce se pohybují na hraně šikanózního jednání,“ píše se dále v prohlášení.
Rodina Emmy Smetana je veřejně činná, politicky angažovaná a známá, její napadnutelnost je bohužel daň za onen vstup do veřejného prostoru. Co se týče vzhledu, Emma je velmi krásná, naopak by snad většina žen byla ráda, kdyby měla její tvář a vlasy, a muži to někdy berou tak, že je to kočka, a neodpustí si sexuální narážky. A co se týče poslední položky, což je útok na příjmení, ach, snad každý redaktor svádí ten marný a předem prohraný boj s korektorem a editorem o to, že „Emma Smetana se nemůže psát jako Smetanová a nechápeme proč, když se správně píše Stoneová, ale jak k tomu přijdeme, že Smetana je nesklonné, takže pak v titulku máme ‚Selfie Emmy Smetana‘ a vypadá to prostě blbě a není to česky“.
Na lidi to působí povýšeně a snobsky, proto také její jméno neustále komentují (to měl Veselovský nejspíš na mysli), většina má také v paměti její výroky o Češích jako o omezených buranech, neustálé připomínání francouzských škol a intelektuální výchovy, nezapadlo ani faux pas, když prodávala ve svém bazaru své špinavé baleríny, nebo velice kritizované interview s režisérem Emirem Kusturicou, které bylo navíc záhadně vedeno v angličtině, přestože Emir Kusturica mluví výborně, ale opravdu výborně česky.
To vše se nyní nakumulovalo do té podoby, že internet nad jedním selfie prostě vybuchl smíchy, podobně jako když Radka Třeštíková, morální autorita maminek z Facebooku, nezvládla svou kampaň s Mastercard nebo když si Olga Lounová chtěla otevřít placený seminář „Jak se stát hvězdou“.
Třeštíková si zablokovala půlku Facebooku (a blokovala i ty, kdo jen třeba dali lajk posměšnému komentáři), Lounová se skoro rok nemohla nikde ukázat. Emma má ale kromě memu i štěstí, že má za sebou redakci DVTV, která o vtipu na ni vydává prohlášení, a z trollení tak dělají kauzu. Protože sprosté nadávky na sociálních sítích budou směrem k lidem veřejně činným od hlupáků vždycky a je jedno, jestli je to Emma, nebo „Pepa z depa“.
My to víme, v DVTV to vědí taky a vědí to i ti, kteří se jen pobavili na Emmin účet, slova o šikaně vyznívají tedy naprázdno. Prohlášení přišlo tři dny po onom selfie, evidentně tam byla dlouhá „poradní doba“, jak se k tomu postavit (nejlépe nijak, nebo toho memu využít), a jen to lidem dodalo další munici, stejně jako slova Emminy tety Kateřiny Jacques, která napsala, že „deset let žije jako biomasa a do té role mi pomohli Paroubek a zakomplexovaní lidé“.
Nikoliv, do té role si pomohla jen ona sama, protože v rozhovoru u Krause nevěděla, co to biomasa je.
To není vina žádných zakomplexovaných lidí, ale vina jí samotné, že jde dělat zelenou politiku a nevyzná se v ní.
Nejjednodušší věc, co v dnešním světě můžete udělat, je označit posměch za kyberšikanu, málokdo má ale opravdu povědomí o tom, co prožívají skutečné oběti kyberšikany ve smyslu denního dlouhodobého útoku, jenž může vést v krajním případě až k sebevraždě. Pár memů s Emmou, které za pár dní vyšumí, se tomu rovnat opravdu nemůže, to by si Jaromír Soukup nebo Dominik Hašek museli za tohle a věčné urážky a posměchy už dávno prostřelit hlavu.
Ale je možné, že humor platí jen pro někoho a smát se smí jen určitým lidem.
Dneska aby se v tom „správném“ čert vyznal.
Fotogalerie |