Třicet vteřin, které poslaly dinosaury do pekla!

Záhadu vyhynutí dinosaurů se lidstvo snaží rozluštit už dlouho. A nyní se zdá, že vědci konečně drží v rukou klíč, který celou otázku může objasnit. Jak vyhynutí obrovských plazů ovlivnil pád asteroidu a co by se stalo, kdyby dopadl o pár vteřin později?

Zemi zasáhl před 64 miliony let obří asteroid. Země byla do té doby plná života, kralovali na ní dinosauři. Stačilo třicet vteřin, a všechno bylo jinak. Slunce přestalo svítit, začala doba ledová a věk dinosaurů rázem skončil.

Obří meteorit o délce 14 kilometrů dopadl do moře nedaleko Yucatanského poloostrova v dnešním Mexiku a vhloubil kráter o průměru 178 kilometrů a hloubce 32 kilometrů. Byl to gigantický zásah, jaký si dokážeme jen těžko představit. Co se dělo v následujících 30 vteřinách po dopadu tělesa, rozhodlo o existenci života na Zemi.

Dopad meteoritu způsobil odpaření ohromného množství horniny. Na obloze se objevil doslova apokalyptický mrak. Dinosauři, které nezabil samotný výbuch nebo dopady kamenů a žhavé lávy, postupně umírali nedostatkem potravy.

Co je vůbec nešťastné, je samotné místo dopadu. Na dně byly v místě ohromné zásoby síry. Právě ta se dopadem meteoritu uvolnila do ovzduší. Mrak tedy nebyl složený jen z prachu, ale i jedovaté síry. Slunce bylo zcela zakryto, průměrné teploty spadly o 26 stupňů Celsia.

Výbuch vyhubil tři čtvrtiny života na Zemi. Velcí dinosauři se poroučeli do historie, naopak přežít dokázali malí, a do té doby téměř bezvýznamní savci. Z těch se jednou vyvinul druh Homo sapiens. Místo a doba dopadu hrály v celé katastrofě zásadní roli. Stačilo, aby asteroid dopadl o pár vteřin dříve a skončil by v hlubinách oceánu. Sice by to bylo i tak hrozné, ale zdaleka by nedošlo k takové katastrofě. Dinosauři mohli přežít, mohli tu být klidně i dnes.

Místo toho jsme tu my, lidé. I my jsme schopni zamořit ovzduší sírou, když na to přijde. V lecčems jsme onomu asteroidu podobní. Vyhubili jsme kde co, planetu pro změnu oteplujeme a to tak že globálně a celkově se dá říct, že životu na naší vlastní planetě dáváme pěkně zabrat. Tak doufejme, že na nás příroda za odměnu nepošle podobný meteorit, jako kdysi na dinosaury.

O nových objevech momentálně připravuje televizní stanice BBC dokument, jehož trailer byl právě zveřejněn a níže se na něj můžete podívat i vy!

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:13 úterý 12. září 2017. Anketa je uzavřena.

  • 11
  • 6
  • 6
  • 5
  • 5
  • 5