Chorvatsko, to není jen dovolená u moře. 7 jeho skrytých perel

Chorvatsko, to není jen Istrie, Dalmacie a pláže plné turistů. Je to země, která má mnoho skrytých pokladů, které stojí za vidění. Tady je několik tipů na místa, která byste rozhodně měli navštívit. A ne, nemyslíme Plitvická jezera, která sice nejsou u moře, ale najdete je v každém turistickém průvodci.

1. Vesnice neandertálců

Tak například říká vám něco jméno Krapina? Ne? Je to vesnice, kde je velké muzeum neandertálců. Že vás pravěk nebaví? Tak co třeba Kumrovec. V této obci se nachází rezidence diktátora Josipa Broze Tita. Mimo jiné je v obci i muzeum původní architektury 19. století, které by se nejlépe dalo přirovnat k našemu skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Diktátor Josip Broz Tito se narodil právě zde, ve vesnici Krpina.

2. Husiti na Balkáně

Oblast Záhoří, kde obě obce leží, má správní středisko ve městě Varaždín. Historické město s unikátní atmosférou má jako hlavní turistickou atrakci pevnost Stari Grad ze 16. století, která je na seznamu UNESCO. Ani ne hodinu jízdy od Varaždínu se nachází nádherný hrad Trakošćan. Trakošćan patřil husitskému vojevůdcovi Janu Vitovcovi narozenému na Moravě, jenž se do Chorvatska dostal jako vojevůdce rodu Celjski.

3. Město s jizvami válečné apokalypsy

Chorvatsko si prošlo dlouhou válkou se sousedními Srby a mnoho měst se tak stalo spíše symbolem zkázy než turistického ruchu. Třeba takový Osijek byl za války velmi poničen. Dnes je ale zpět v plné kráse a místním se ho podařilo opravit tak, že zase láká turisty. Mezi hlavní atrakce patří katedrála Petra a Pavla a opevněná historická čtvrť Trvda. Podobně je na tom kdysi kosmopolitní město Vukovar, které si však mnoho šrámů z války ponechalo až do dnešních dnů. Nepřehlédnutelným symbolem města je starý vodojem. Kulkami a šrapnely zjizvená stavba stojí jako věčný „cedník“, aby tak připomínal válečné hrůzy v Jugoslávii.

Vukovar je dodnes poničený válkou.

4. Benátky na Jadranu

Město Rovinj nabízí také množství památek, jako je kostel sv. Eufemie z 18. století, ale možná nejzajímavější z turistického hlediska je zdejší mořské akvárium, které nabízí opravdu zajímavou podívanou na mořské tvory nejen zdejších vod.

Při návštěvě Chorvatska rozhodně zavítejte do Záhřebu. V hlavním městě je toho k vidění spousta. Například novogotická katedrála ve čtvrti Kapitol. První kostelík tu stával už v 10. století za dob prvních chorvatských králů. K vidění jsou přímo v katedrále i zajímavé fresky ze 13. století. Když už budete v Kapitolu, stavte se i na nedalekém tržišti Dolac. Je to místo s nezaměnitelnou atmosférou, jakou mají jen středomořské trhy. A pozor, tady se smlouvá, takže nekývněte na první cenu, kterou vám někdo nabídne.

Velké kouzlo má i historická čtvrť Dolnyj Grad, což je nejstarší část města. Můžete se tam nechat vyvézt lanovkou, takže máte skvělý výhled na město. Navštívit můžete také park Maksimir, kde se nachází záhřebská zoo nebo stadion místního klubu Dynamo Záhřeb.

Dolnyj Grad vypadá jako z pohádky.

5. Po stopách Tesly

Pokud zamíříte k Plitvickým jezerům, určitě se stavte po cestě ve Smiljanu. Tady se narodil jeden z největších géniů své doby – Nikola Tesla. A když už budete v Smiljanu, vezměte to klidně ještě do Trogiru, kde je historické náměstí s katedrálou. Rozhodně nesmíte vynechat ani Split, který je plný památek z dob antiky podobně jako Pula. Ta láká na římský amfiteátr, Augustův chrám a Sergiův triumfální oblouk. Městečko Omiš bylo zase vždy pirátským doupětem a duch námořních rabiátů na vás dýchne i dnes.

6. Mrtvé moře i v Chorvatsku

Pokud jedete do Chorvatska spíše za jeho přírodními krásami, pak se můžete rovněž těšit na spoustu zajímavých zážitků. Třeba slané jezero Mir na ostrově Dugi Otok. Jezero se nachází v národním parku Telaščica a je známé neuvěřitelně teplou a slanou vodou. Navíc vás návštěva odmění i skvělým výhledem. Na jezero můžete i vyplout speciální výletní lodí.

Nejznámější vodopády v Chorvatsku se sice nacházejí v Plitvických jezerech, ale podle místních jsou nejhezčí Slunjčické vodopády. Kromě nádherné přírodní scenérie jsou kolem vody k vidění i dřevěné vodní mlýny a domky osady Rastoke.

Národní park Kopački Rit na soutoku Dunaje a Drávy je jedním z největších močálů v Evropě. Celá oblast se proto projíždí pouze na lodích, ze kterých je vidět místní fauna a flora.

Zlatni Rat mění svůj tvar v závislosti na směru vln.

7. Zlatý písek

A kdo se přece jenom chce hlavně koupat, pro toho existuje mnoho příležitostí mimo hlavní turistické pláže. Například Zlatni Rat neboli Zlatý Roh na ostrově Brač je pláž vhodná nejen ke koupání, ale i kitingu a windsurfingu. Je do ní trochu horší přístup, ale o to větší zážitek na vás čeká, až tam dorazíte. Na jižní straně ostrova Pag se nachází zase pláž s názvem Beritnica, kterou lze poznat podle trojice kamenů nacházejících se v průzračně čisté vodě. Nedaleko jsou také jeskyně a skalní stěny, které lákají zase horolezce.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:11 úterý 14. listopadu 2017. Anketa je uzavřena.

  • 11
  • 7
  • 5
  • 4
  • 4
  • 4