Tichý zabiják? 10 věcí, které jste nevěděli o cholesterolu

Cholesterol není jen strašák pro lidi s nadváhou. Důležitý je pro všechny z nás a přesto o něm víme tak málo. | foto: Profimedia.cz

Téměř každému druhému Čechovi podle statistik hrozí kardiovaskulární onemocnění díky zvýšené hladině cholesterolu v krvi. Lékaři před ním varují prakticky neustále, ale položili jste si někdy otázku, co o něm vlastně víte?

Ve skutečnosti je tato látka, produkovaná játry, naprosto klíčová pro vaše zdraví – ovšem pouze v malém množství. To proto, že pomáhá utvářet strukturu buněk a podílí se na tvorbě významných hormonů, například testosteronu a estrogenu. Je ale i mnoho dalších věcí, které vás možná překvapí.

1. Není cholesterol jako cholesterol

Existují dva druhy cholesterolu. První z nich, typ LDL, přezdívaný „zlý“ cholesterol, se usazuje v cévních stěnách, kde tvoří tzv. sklerotické pláty. Tím bohužel cévy ztrácejí svou pružnost a dochází k jejich ucpávání. Naopak HDL, jinak známý jako „hodný“ cholesterol, na sebe navazuje přebytečný LDL cholesterol v krvi a odvádí jej zpět do jater, kde je recyklován. V ineálním případě byste měli mít zhruba 3,5 – krát více HDL, než LDL.

2. Zvýšená hladina cholesterolu sama o sobě nevypovídá vůbec nic

Pokud vám lékař přeci jen naměří vyšší než doporučenou hodnotu cholesterolu, která je zhruba 5,00 mmol/l (minimoly na litr), nutně to neznamená, že mílovými kroky spějete k infarktu. Pokud jste například ténovaný sportovec a množství cholesterolu ve vaší krvi je třeba 7,00 mmol/l, nebezpečí infarktu je pořád menší, než když cholesterolu budete mít třeba 5,50 mmol/l, ale budete kuřák, který se každý den láduje bůčkem.Záleží zkrátka na mnoha okolnostech.

3. Co prozradí vaše oči

Cholesterol se někdy usazuje také na rohovce, kde se projevuje jako nápadně bílý kruh. Pokud u sebe něco takového spozorujete, může to poukazovat na zvýšenou hladinu cholesterolu. Pokud je vám ale více než 40 let, dost možná se jedná jen o projevy stárnutí.

4. Klouby jako indikátory

Pokud máte na kloubech malé bulky neznámého původu, může se jednat o nahromaděný cholesterol. Tyto útvary, kterým se říká tendomy, se nejčastěji tvoří na kotnících, nebo kolem achillových šlach.

5. Hladovění není nezbytné

Dříve se mělo za to, že před testy hladiny cholesterolu je nezbytné alespoň osm hodin držet hladovku. Vědci ale zjistili, že půst na toto vyšetření pravděpodobně nemá vůbec žádný vliv.

6. Špatná zpráva pro nespavce

Kromě stravy má na hladinu cholesterolu v krvi vliv také mnoho dalších faktorů. Pokud rádi ponocujete, máme pro vás špatnou zprávu – únava, stejně jako nachlazení, mohou mít vliv na vyplavování cholesterolu do krve. Ten se totiž rozšiřuje zároveň s bílými krvinkami, které se vyplavují při infekcích v těle.

7. Léčba, která vás vytočí

Vědci zjistili, že léky snižující hladinu cholesterolu způsobují zejména u žen nad 45 let agresivitu. Klesající hladina cholesterolu je možná zodpovědná také za deprese.

8. Cholesterol zabiják

Protože je LDL zodpovědný za tvorbu estrogenu, může být teoreticky viníkem rakoviny prsu. Tumory při tomto onemocnění jsou vyživovány estrogenem. Při léčbě jsou pacientkám podávány léky, které tvorbu tohoto hormonu blokují. Zhruba u třetiny žen však dochází k recidivě rakoviny, ačkoli dlouho nebylo jasné, proč. Důvodem je patrně to, že tumory, kterým se nedostávalo estrogenu, se z nouze začaly vyživovat právě LDL.

9. Sportem ke zdraví

Pokud vyměníte jízdu výtahem za chůzi po schodech, odbouráte více cholesterolu. Čím více pohybu, tím méně cholesterolu. Jak prosté!

10. Neobávejte se vajíček

Oblíbená pověra praví, že vajíčka obsahují neuvěřitelné množství zlého cholesterolu. Ve skutečnosti ho však ve žloutku najdeme jen nepatrné množství. Vejce je naopak zdrojem HDL a tím pádem se své oblíbené snídaně nemusíte vzdát.

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:00 úterý 7. února 2017. Anketa je uzavřena.

  • 15
  • 11
  • 10
  • 10
  • 10
  • 9