Český neonacista Dalibor se stane slavným, Vít Klusák o něm točí film!

Daliborek je radikální neonacista. | foto: Hithit.cz

Když dokumentarista Vít Klusák, který se již dříve proslavil svými dokumenty „Český sen“ nebo „Dělníci bulváru“, na YouTube poprvé uviděl Dalibora, myslel si, že je to povedená parodie neonacisty. Když se ukázalo, že tomu tak není a že je veškeré Daliborovo počínání myšleno vážně, byl jím natolik fascinován, že se rozhodl natočit o něm film, který je momentálně ve fázi postprodukce. Seznamte se s Daliborem!

Dalibor K. (37) se živí jako lakýrník. Ve volném čase rád maluje, točí amatérská hororová videa a skládá hudbu. Žije v miniaturním bytě se svou maminkou a nemá žádný vážný vztah. A čistě mimochodem, Dalibor je radikální neonacista.

Na YouTube se proslavil zejména svým instruktážním videem o teleskopickém obušku a také „vlasteneckým“ vánočním proslovem. Když na něj režisér a dokumentarista Vít Klusák poprvé narazil, od srdce se zasmál - tak dobrou parodii nácka už dlouho neviděl. Jenže po chvíli pátrání s hrůzou zjistil, že Daliborova produkce je myšlena zcela vážně a o vtip se rozhodně nejedná.

Fascinován se rozhodl muže kontaktovat, nicméně ten s ním odmítl komunikovat, protože se domníval, že je Klusák ve skutečnosti policista. Režisér se ale nevzdal a vyrazil do Daliborova rodného Prostějova, aby o něm získal nějaké informace. Slovo dalo slovo a nakonec v jednom baru potkal mužova rodinného známého. Díky němu se nakonec Dalibor nechal přesvědčit a svolil k natočení dokumentu.

Tak vznikl bezmála dvouhodinový snímek „Svět podle Daliborka“. Ten si vytyčil odvážný cíl - přijít na kloub tomu, proč se lidé stávají neonacisty. Podle Klusáka je to především strach, pocit zmaru a frustrace, která z jinak citlivého a umělecky založeného Dalibora udělala člověka, který se slzou v oku teskní po Hitlerově diktatuře.

Film je nyní ve fázi postprodukce, kdy spatří světlo světa, je ale nejisté. Tým Víta Klusáka se totiž topí v dluzích, a tak dokonce spustil kampaň na známém crowfundingovém serveru Hithit.cz. Výměnou za finanční příspěvek jsou zde k dostání opravdu originální dary, jako jsou například designové prezervativy, soundtrack k filmu nebo tajný dárek od Víta Klusáka, pokud přispějete opravdu velkou částkou.

Doufejme, že se tvůrcům podaří film dokončit a uvést v kinech - už jen kvůli Daliborově osobitosti (a obušku)!

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:25 18. září 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  11
 • Trapas
  10
 • Haha
  7
 • Sladký
  6
 • Tvl
  6
 • Cože
  4
Komentáře