jít naiDNES.cz

Česká republika a rozvojová země? 10 důvodů, proč je to holý nesmysl

Na začátku roku 2017 americká investiční banka JPMorgan Chase oznámila, že vyřadí Českou republiku ze skupiny vyspělých zemí a „šoupne“ nás mezi rozvojové země, jako je například Etiopie, Nigérie či Pákistán. Banka to odůvodnila tím, že příjem na hlavu se v Česku už třetím rokem pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. My jsme ale toho názoru, že Česká republika v žádném případě není rozvojovou zemí, a těchto deset důvodů by mělo přesvědčit všechny, kteří o tom pochybují.
Ladislav Hrejzek Expres.cz
Štěpán Karlesz Expres.cz
  21:23
1/11

1.Všichni (skoro) tu máme práci

Poslední rok se míra nezaměstnanosti v České republice pohybovala kolem 3 %. V říjnu a v listopadu jsme na tom byli nejlépe za poslední dobu a dostali jsme se dokonce na hranici 2,8 %.

To znamená, že bez práce je v České republice jen něco přes 200 tisíc lidí. Tato statistika jednoznačně ukazuje, jak dobře na tom jsme, co se týče zaměstnanosti obyvatel, což je jeden z hlavních faktorů při posuzování, zdali daný stát patří mezi rozvojové země, či nikoliv.

Práci má v České republice téměř každý.

Práci má v České republice téměř každý.

Oproti tomu v některých skutečně rozvojových zemích nejenže jsou k vidění naprosto odlišné statistické údaje spojené s mírou nezaměstnanosti, ale také zde pobývají stovky, možná i tisíce lidí, kteří nemají vůbec ponětí o tom, co je to práce, a neznají hodnotu peněz. Například v takové Keni se hovoří až o padesátiprocentní nezaměstnanosti.

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 21:23 27. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • Super
  25
 • Trapas
  17
 • Tvl
  14
 • Haha
  12
 • Cože
  12
 • Sladký
  8
Komentáře

Mohlo by vás zajímat