• Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

Komentář: Real ukázal Plzni: Do velkého světa nepatříš

Náraz do zdi, direkt přímo na bradu. Ač si Viktoria Plzeň, český fotbalový šampion, bláhově myslela, že může hrát důstojné zápasy s velikány kalibru Realu, Madridští jí ve středu večer v Lize mistrů ukázali, kam patří. Do jiné ligy. Plzeň doma padla s královským klubem 0:5.

„Ještě, že je Real v krizi,“ povzdechl si jeden z českých novinářů hořce na tribuně během středečního duelu.

Madridský kolos přijel do Plzně v nedobrém rozpoložení. Tedy na jeho poměry. V domácí soutěži je šestý, v Champions League prohrál například na hřišti CSKA Moskva. U mužstva už je nový trenér…

Real Plzeň zničil, gól slavil pětkrát.

I tak Real vyhrál na západě Čech 5:0. Co by se asi dělo, kdyby šlapal jak hodinky?

Přes nášup Plzeň slavila, vždyť do města přijel asi nejslavnější klub světa. Vítěz posledních tří ročníků Ligy mistrů. To je opravdu odměna za přerod klubu v posledních deseti letech.

Jenže to je tak všechno. Zase se ukázalo, že úroveň Realu (Barcelony, Bayernu, Manchesteru City a dalších) je v jiné fotbalové galaxii.

„Rozhodla kvalita,“ uznal domácí záložník Jan Kopic. A trochu si povzdechl: „Když běháte třeba pět minut bez balonu, je to těžké…“

Trenér Pavel Vrba dobře viděl rozdíl mezi jeho Plzní a Realem Madrid.

To bylo vidět například na Davidovi Limberském. V posledních minutách se vydal výjimečně do útoku, ale poté už neměl sílu se vrátit. Dozadu šel jako na výlet. Fyzická kondice, která mu stačí v domácí soutěži už léta a již dlouho zadupával neprofesionálním přístupem, byla fuč.

Ostatně bylo to znát už v minulých duelech letošní Ligy mistrů. Například v prvním utkání proti CSKA Moskva Limberský dominoval, byl skvělý. Jenže jen v prvním poločase. Pak se vytratil, podobně jako celý tým.

David Limberský neodehrál proti Realu vůbec dobrý zápas.

Proti Realu však Viktoria držela krok ještě kratší dobu. Nějakých patnáct minut. Pak se rozjela bílá mašina, do poločasu vedla v Plzni 4:0. „Co nám stačí v Česku, na této úrovni nestačí,“ uznal trenér Pavel Vrba.

Přitom okolí jeho týmu – i fanoušci – si malovali, jak Plzeňští soupeři zavaří. Vedl je k tomu pocit z minulého utkání v Madridu.

Tam Viktoria prohrála jen 1:2, působila velmi svěže. Jenže je také fakt, že domácí byli v té doby opravdu ve srabu a dost šancí zahodili. Střetnutí mohlo při velkém štěstí skončit 2:2, ale také například 6:2 pro Real.

Pak by byl dojem, samozřejmě, úplně jiný.

Aleš Čermák byl asi nejlepším hráčem Plzně v zápase s Realem.

Takový jako po odvetě. Ta se změnila v debakl, ve druhém poločase Viktoriáni jen čekali na konec. Doufali, že výsledek nebude ještě hrozivější. „Hlavně jsme nechtěli dostat další čtyři,“ přiznal středopolař Kopic.

To se klidně mohlo stát, ale hosté už nebyli tak precizní a soustředění v zakončení, což bylo pro Viktorii příznivé.

Karim Benzema střílí v Plzni první gól Realu.

Přesto jasně ukázali, jak velký rozdíl mezi hráči je. Domácím nepomohl ani fakt, že kouč Santiago Solari vsadil na hodně mladou sestavu. Do Plzně nepřijel například Marcelo, asi nejlepší levý obránce světa, mezi náhradníky usedl Luka Modrič, podle všeho příští držitel Zlatého míče.

Real i bez nich ukázal českému mistrovi: Do naší ligy nepatříš.