Proč si Plzeň v Evropě dělá ostudu? Může za to honba za stamiliony

Je to propadák, i když kouč Pavel Vrba říká, že neví, zda jde o ostudu. Jen řeči. Fotbalová Plzeň prohrála v Evropské lize 2:3 s Luganem, jasně nejhorším týmem švýcarské ligy. Hlavní důvod je zřejmý – peníze.

V české lize jsou jako parní válec. Co se jim postaví do cesty, to srazí na kolena. Po deseti zápasech mají třicet bodů. Nikdy v historii žádné mužstvo nezahájilo soutěž v takovém stylu.S takovou dominancí.

„Ani my jsme to nečekali. Ale pořád je to začátek,“ upozornil Daniel Kolář, jeden z tahounů fotbalové Plzně. No, začátek. Je odehrána třetina zápasů a Plzni zbyl v boji o titul jediný faktický soupeř – obhájce pražská Slavia.

Sparta má ztrátu patnáct (!) bodů, navíc ji Viktoria v neděli porazila na jejím hřišti. Tam není co řešit. A například Olomouc či Jablonec ještě nedorostly tomu, aby mohly vážně kopat o mistrovský pohár.

Zvlášť v této nevšední sezoně. Proč nevšední? Vítěz ligy postoupí na 99,9 procenta rovnou do Ligy mistrů, což mu zaručí tak asi půl miliardy korun. Už roky se o takový jackpot v Česku nehrálo.

A tenhle „bambilion”, jak by řekla tolik propíraná tenistka Barbora Strýcová, je hlavním důvodem, proč je Plzeň velmi špatná v Evropské lize. Ve čtvrtek večer padla v Luzernu, kde se poměřila s Luganem (to nemůže hrát doma, nemá vyhovující stadion).

Lugano je nejhorší tým švýcarské ligy, za jedenáct utkání získalo jen osm bodů. Připomeňme, že Viktoria za deset zapsala třicetibodový zisk. Přesto na Lugano nestačila.

„Z naší strany to bylo velice pomalé a soupeř nás trestal z rychlých brejkových situací. Samozřejmě i po našich chybách v rozehrávce. Myslím, že zaslouženě vyhrál,“ hodnotil kouč Pavel Vrba.

Byla to ostuda, trenére? „Nevím, jestli to byla nejtěžší porážka po mém návratu do Plzně. Naopak si myslím, že nám ten zápas spoustu věcí ukázal. Od hráčů, kteří dostali trošku víc prostoru, jsme asi očekávali víc. Z tohoto pohledu možná někteří nepředvedli úplně to, co jsme od nich předpokládali,“ podotkl Vrba.

Zase neúspěch. Plzeň padla s Luganem, v evropských pohárech nevyhrála venku už dvanáctkrát v řadě.

Zase neúspěch. Plzeň padla s Luganem, v evropských pohárech nevyhrála venku už dvanáctkrát v řadě.

Právě na tvorbě sestavy se ukázalo, že Evropská liga je nyní pro Plzeň na druhé koleji.

Na lavičce zůstali reprezentační střelec Michael Krmenčík či nejlepší hráč poslední doby Jan Kopic. Naopak se na trávník dostali nevytížení (či dlouho zranění) Roman Hubník, Aleš Čermák či Václav Pilař.

Změny se projevily, přišla prohra. Pro Plzeň je ale důležitější víkendový duel s Brnem.

Fotogalerie

Komentáře