Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  Slavní černoši mluví o rasismu. Co si myslí Morgan Freeman a Denzel Washington?

  Existuje rasismus v Americe? Co si myslí slavní Afroameričané? | foto: Koláž Expresu

  Jsou Afroameričané diskriminovaní a je pro ně opravdu tak obtížné prosadit se a žít plnohodnotné životy? To je otázka, na kterou se aktuálně ptá doslova celý svět. A právě na tuto otázku se reportéři zeptali i Morgana Freemana, Denzela Washingtona či hvězdy Avengerů Anthonyho Mackieho. A ti na rasismus ve Spojených státech mají jasný názor. Podle jejich slov neexistuje!

  „Jsou policisté v USA rasisté?“ tak se jmenuje video, které natočili dva Češi žijící ve Spojených státech a na sociálních sítích vystupují pod značkou Live More! CZ.

  Na YouTube je sleduje skoro 80 tisíc lidí, video se však dostalo až k 320 tisícům sledujících a mělo neskutečný ohlas. A to nejen pozitivní. Mnozí je nařkli z rasismu a hlavně z toho, že to nehodnotí objektivně, když nejsou v kůži černochů.

  Zveřejnili proto sestřih rozhovorů s Morganem Freemanem, Denzelem Washingtonem, Anthonym Mackiem či raperem Lilem Waynem, kteří mluví o rasismu v Americe.

  „Přestaňte o něm mluvit,“ odpovídá například Morgan Freeman na dotaz reportéra, jak se zbavit rasismu.

  Jasný názor má i na dotaz jiného černošského moderátora, který se ho zeptal, jestli si myslí, že rasa ovlivňuje v Americe bohatství. 

  „Dnes? Ne. Ty a já jsme důkaz. Co by s tím měla společného rasa? Soustřeď se na to, co chceš, a jdi si za tím,“ říká držitel Oscara a Zlatého glóbu s tím, že rasismus je dobrá výmluva na to, když někdo něco nezvládne.


  „Když se o rasismu mluví, tak existuje. Není to tak, že je to téma, kterému se chceme vyhýbat. Ale je zbytečné z toho dělat větší téma, než to ve skutečnosti je,“ myslí si herec, který by zrušil i Měsíc černošské historie. „Který měsíc je Měsíc bělošské historie? Nechci Měsíc černošské historie. Černošská historie je americká historie,“ říká odhodlaně.

  I Denzel Washington si myslí, že se mnohdy životní nezdary schovávají za rasismem. 

  „Je tak jednoduché říct, že je to i kvůli rasismu. Svalit to na to, že jsem kvůli tomu nedostal tu práci. Možná jsi jen nebyl dost dobrý,“ říká oblíbený herec s tím, že se vše odvíjí od výchovy. Navíc přiznal, že jeho tři nejbližší kamarádi si odseděli mnoho let ve vězení, protože neměli takové rodinné zázemí jako on.

  I podle hvězdy Avangerů Anthonyho Mackieho si černoši problémy způsobují sami. 

  „Pokud mě zastaví policista, přijde k okýnku, baterkou mi zasvítí do obličeje, ruku na zbrani. Můžu se zachovat dvěma způsoby. Můžu na něj začít řvát a ječet, že je rasista a to, co dělá, je špatné. Nebo řeknu: Ano, strážníku, ne, strážníku, vyřízeno, strážníku. Obě varianty budou mít drasticky rozdílné reakce,“ říká herec a dodává, že problém činí pouze jedno procento policistů.

  Ani raper Lil Wayne nevěří v rasismus v Americe. A jako příklad dává sám sebe, který má mnoho bělošských fanoušků. 

  „Já si myslím, že to je jasný vzkaz, že neexistuje nic takového jako rasismus,“ říká Wayne, který nechápe heslo Black Lives Matter.

  „To zní divně. Proč tomu dávat jméno? Někdo byl zastřelený policií z nějakého důvodu. Jsem mladý a bohatý. Jestli tohle nehovoří jasně, že Americe záleží na zasraných černošských životech, tak už nevím, co jiného,“ říká rázně Wayne. 

  Ten se ve třinácti letech postřelil zbraní ráže devět milimetrů a zachránil ho až kolemjedoucí policista, který ho odvezl do nemocnice.

  Fotogalerie

  Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

  Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

  Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

  Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

  VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

  Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 15. července 2020, svátek má Jindřich
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz