jít naiDNES.cz

Velkolepá show ve světě: Ohňostroje ve světových metropolích byly znovu famózní

Každý rok se opakuje stejný scénář. Lidé čekají na velkolepé novoroční ohňostroje, aby si mohli připít se svými nejbližšími, oslavit konec jednoho roku a začátek toho dalšího. Ohňostroj je potom krásnou podívanou, která celý ten moment doprovází. Všemožné barvy, které se na obloze objevují, sledují lidé po celém světě a každá metropole chce mít ten nejlepší ohňostroj. Posuďte sami, kde se letos blýskalo nejlépe.

Oslavit začátek roku doma, nebo v zahraničí? To je dilema, které řeší mnoho lidí. Každé místo má své lákadlo a jedním z nich jsou i novoroční ohňostroje. Ohňostroj zaměřený na národní hrdost, anebo jen čistě pompézní a velkolepá světelná show, která se na obloze odehrává, to jsou příklady témat, kterými světové metropole diváky lákají.

Každá země má také svůj monument, který přímo vybízí k tomu, aby byl zahrnut do plánu na novoroční ohňostroj. Londýn má své Oko, Paříž má Champs-Élysées, Římu vévodí Koloseum a v Las Vegas se chlubí svou populární hlavní třídou Strip.

Jaký ohňostroj byl nejlepší? O tom by se dalo určitě hlasovat, ale každý z nás má vkus trochu jiný. Sledovat ohňostroj z Rudého náměstí v Moskvě bude určitě jiné než sledovat v Sydney ohňostroj na tamním Harbour Bridge. Zatímco v Dubaji sledujete kromě ohňostroje také monumentální budovu Burdž Chalífa, v Praze vidíte ohňostroj zaměřený na národní barvy.

Las Vegas se dočkalo ohňostroje kolem Stripu.

Las Vegas se dočkalo ohňostroje kolem Stripu.

A jaký byl náš český ohňostroj, který se už podruhé za sebou odehrál na Letné? Zatímco loni celou podívanou kazila inverze a ohňostroj byl pro oko diváka prakticky neviditelný, letos všem sledujícím počasí přálo. Lidé byli shromážděni nejen na Letné, ale třeba také u Rudolfina nebo na Vyšehradě. Podél řeky se potom táhly kolony blikajících aut, každý chtěl tuto show vidět. Navíc téma národních barev bylo opravdu pěkné. Například na Vyšehradě se z tamního kostela ozýval zvon, který lidem k celé show představil známou píseň „Chtíc, aby spal“. 

V Honk Kongu byl tradičně velkolepý ohňostroj.

V Hongkongu byl tradičně velkolepý ohňostroj.

Jestli chcete porovnat náš český ohňostroj s těmi světovými, podívejte se na video. Nabízíme vám ukázku ohňostrojů z většiny světových metropolí.

Fotogalerie

Ohodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:05 3. května 2018. Anketa je uzavřena.

 • Super
  11
 • Cože
  5
 • Haha
  4
 • Trapas
  4
 • Sladký
  4
 • Tvl
  4
Komentáře