Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz

  „Jsem na vás hrdý,“ vzkázal Čechům premiér Andrej Babiš se slzami v očích

  Dnes v osm hodin večer vystoupil premiér Andrej Babiš s projevem, který vysílalo hned několik českých televizí. Výsledkem byl skvělý a místy také dojemný projev, který i podle reakcí opozice možná po dlouhých letech dokáže názorově rozpolcené Česko zase na chvíli spojit. To, co se nepovedlo Miloši Zemanovi, dnes zvládl Andrej Babiš, který k národu mluvil klidně, odhodlaně a znatelně se mu v některých momentech leskly oči dojetím. Předseda hnutí STAN Vít Rakušan dokonce projev hodnotil slovy: „Takového Andreje Babiše jsme ještě neviděli.“ Premiér poděkoval všem, kteří pomáhají zemi překonat jedno z nejtěžších období její historie.

  Počet nakažených lidí koronavirem v České republice vyšplhal na 1236 a bohužel už si také vyžádal jednu oběť. Zároveň má krize velký dopad na českou ekonomiku, která nově počítá se schodkem státního rozpočtu 200 miliard korun.

  „Vím, že je to teď těžké období, a já víc než kdy jindy cítím, že musíme držet při sobě. Tak vám k tomu chci něco říct,“ pozval na speciální projev Babiš.

  Vystoupení, které netrvalo déle než deset minut, nakonec patřilo možná k tomu vůbec nejlepšímu veřejnému vystoupení českého premiéra.

  Neustále se v České republice mluví o tom, jak moc je společnost rozdělena na dva politické tábory, spojit je v časech epidemie se až do dnešního dne nikomu nepodařilo. Neuspěl ani Miloš Zeman, na jehož proslov se dlouho čekalo a nakonec mnohé zklamal.

  Nyní se pokusil Čechy spojit Andrej Babiš a jeho slova zapůsobila. Nejenže mluvil klidně a s pokorou, ale k mnoha poděkováním dokázal přidat i kritiku vlastních rozhodnutí a také na sebe vzal plnou politickou odpovědnost.

  „Je to jedno z nejtěžších období naší historie,“ začal svůj projev premiér.

  „Děkuju vám všem, kdo jste se rozhodli, i když mě nebo naši vládu zrovna nemusíte, že si necháte politický boj na potom. Děkuji i našim umělcům, kteří nemohou pracovat a snaží se pomáhat, ať už koncertem přes Facebook, nebo šitím roušek. Jakkoliv,“ řekl Babiš, jehož prohlášení zapůsobilo i na členy opozice.

  „Prosím vás, odpusťte dílčí chyby nebo problémy. Je jich spousta. Aby ne. Je to krizová situace, na kterou nebyla připravena jediná země v Evropě. Věřte, že mi teď nejvíc ze všeho záleží na životech a zdraví našich občanů a na budoucnosti naší země,“ uvedl předseda vlády ve vystoupení, které odvysílaly současně Česká televize, Nova i Prima.

  Andrej Babiš promluvil ve speciálním projevu k národu.

  Andrej Babiš promluvil ve speciálním projevu k národu.

  Premiér občanům několikrát poděkoval, věnoval se i seniorům, jimž vzkázal, že na ně stále v těchto těžkých chvílích myslí, a podpořil je slovy: „Potřebujeme vás!“

  Babišovi se během projevu leskly oči a bylo znát, že na něj síla okamžiku velmi doléhá. O to více pak byl jeho projev autentický a silný.

  Vít Rakušan (STAN) premiéra za jeho slova pochválil a upozornil, že bylo vidět, jak situace na Babiše dolehla a že takového předsedu vlády ještě neviděl.

  Podobně pozitivně reagoval i předseda ODS Petr Fiala.

  „Já souhlasím s premiérem, že je důležité říkat pravdu a jednat. Je dobře, že reagoval a vyzval k soudržnosti. Jsem rád, že mluvil o společném překonání krize okolo koronaviru,“ hodnotil premiérova slova Fiala. 

  Fotogalerie

  Premium

  Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

  Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

  Premium

  INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

  Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

  Premium

  Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

  V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

  Komentáře

  Mohlo by vás zajímat

  Vezmeme vás na titulní stranu
  Středa 1. dubna 2020, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  EXPRES

 • Zprávy
 • Celebrity
 • Jen pro muže
 • Sport
 • Video
 • jít naiDNES.cz