Melichar se narodil s rozsáhlým poškozením bránice. Tu mu lékařský tým vedený Zbyňkem Straňákem ihned transplantoval. Bohužel vzhledem k těmto okolnostem se dítěti dostatečně nevyvinuly plíce. V této době byl již čtvrtý měsíc připojen na přístroje, pomocí kterých dýchal.
Vyšetření na konci srpna v roce 2007 ukázalo, že Melicharovy plíce nedorostly do správné velikosti, a tudíž on sám není schopen dýchat. Malá naděje se objevila v momentě, kdy dokázal dýchat hodinu a půl sám, bohužel to nestačilo a více již malý chlapeček nebyl schopen. Sama Žilková byla z celé situace úplně zdrcena: „Doktoři dělali možné i nemožné, ale plíce zůstaly malé. Nevím, jestli se dějí zázraky. Mám pocit, že sedím v kině na hodně tragickém filmu,“ popsala.
Zpráva, že Melichar nebude schopen sám dýchat, donutila Žilkovou sáhnout si až na samé dno, byla vděčná za sílu, kterou jí dodávala rodina: „Děkuju, že mám vedle sebe tak skvělého partnera. Martin je statečný, silnější než já. Nebýt jeho, jsem dávno na psychiatrii,“ připomněla.
To, jak to mělo být s Melicharem dál, tenkrát nedokázala odhadnout: „Může žít na přístrojích. Ale je to způsob, který přináší plno nejrůznějších rizik,“ podotkla Žilková. Jistou variantou, která by problém tehdy mohla řešit, byla také transplantace plic.
V té době se ovšem transplantace plic takto malým dětem v České republice neprováděla. Jedinou variantou bylo převézt ho do zahraničí, ale kvůli vážnému stavu, ve kterém Melichar byl, tohle řešení možné nebylo.
V onu chvíli a vzhledem k Melicharově věku bylo zřejmé, že Melichar bude muset být převezen z novorozeneckého oddělení Ústavu pro péči o matku a dítě na jednotku intenzivní péče pro větší pacienty. Následně už mohla celá rodina pouze věřit v zázrak.
Fotogalerie |