Koronavirus se blíží: V Itálii 7 mrtvých a panika v obchodech, první případy v Rakousku

25. února
 • Itálie hlásí 7 mrtvých a 283 nakažených.
 • Na severu země propukla panika a lidé berou útokem obchody.
 • První nemocní jsou už v Rakousku, v Linci jeden podezřelý.
 • Na Tenerife je nemocný italský turista, 6 Čechů v karanténě.
 • Brno bude hlídat všechny lety z Bergama.
 • Koronavirus je také v Chorvatsku.
Evropu právě paralyzuje strach z epidemie koronaviru. V Itálii se nakazily stovky lidí a sedm lidí viru podlehlo. Nemocné hlásí Rakousko a je otázkou hodin, kdy nákaza dorazí k nám. Virus zasáhl také letovisko na Kanárských ostrovech. Španělské úřady kvůli potvrzené nemoci u jednoho z hostů nařídily karanténu a uvázlo v ní i šest českých turistů. Italové na severu země, kde jsou stovky postižených, vykupují zásoby v obchodech. Podívejte se na video z centra Milána.

Itálie hlásí více než 60 nových případů nákazy koronavirem během posledních 24 hodin. Celkový počet nakažených v zemi vystoupal na 283, píše The Washington Post s odkazem na italské úřady.

První potvrzený případ nakažení novým koronavirem dnes oznámilo Chorvatsko. Podle sdělení ministra zdravotnictví Viliho Beroše jde o mladíka, který minulý týden pobýval tři dny v Itálii. Premiér řekl, že mladý muž je nyní v karanténě a že průběh jeho onemocnění je zatím mírný.

Evropu paralyzuje strach z epidemie koronaviru.

Evropu paralyzuje strach z epidemie koronaviru.

Podezření na výskyt koronaviru prověřují lékaři i v Linci ve spolkové zemi Horní Rakousy. Příznaky naznačující infekci se tam objevily u pětapadesátiletého muže, který se nedávno vrátil ze zájezdu do Benátek. Zdravotníci nyní čekají na výsledky testů. Ty, kteří s ním cestu podnikli, úřady vyzvaly, aby zůstali doma a vyvarovali se kontaktu s dalšími lidmi.

V Rakousku se v úterý potvrdily první dva případy nákazy novým typem koronaviru. U dvou pacientů, kteří jsou v karanténě v nemocnici v tyrolské metropoli Innsbrucku, potvrdila přítomnost viru první i druhá série testů. Oba pacienti mají lehkou horečku. Nejméně jeden z nich pochází z Lombardie na severu Itálie, oba ale dlouhodobě žijí v Innsbrucku.

Koronavirus vyděsil i oblíbené kanárské letovisko na Tenerife. V hotelu, kde španělské úřady kvůli potvrzené nákaze koronavirem u jednoho z hostů nařídily karanténu, je podle cestovní kanceláře Canaria Travel CZ šest českých turistů. Pět z nich odletělo na ostrov v pondělí a mělo se vrátit 6. března.

Evropu paralyzuje strach z epidemie koronaviru.

Evropu paralyzuje strach z epidemie koronaviru.

Podle dostupných informací se lidé mohou volně pohybovat po hotelu, ale celý objekt je pod policejním dohledem.

„S klienty jsme v nepřetržitém kontaktu. Situace v hotelu je klidná, jsou normálně u bazénu,“ řekla Viková. Čechům se nyní delegáti podle Vikové budou snažit doručit dezinfekční gely a roušky. Pohotovostní režim platí už od pondělního večera. „Hotel jsme ihned stáhli z nabídky,“ sdělila mluvčí Invie Andrea Řezníčková.

„Italský turista, u kterého byla nákaza potvrzena, je v nemocnici. U jeho manželky se nemoc nepotvrdila,“ uvedla. Lidé, kteří přiletěli na místo po uzavření hotelu, byli přesunuti do jiných hotelů.

„S Čechy, kteří byli izolovaní v hotelu na ostrově Tenerife, jsme v kontaktu,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. „Důvodem uzavření budovy byla nákaza jednoho z klientů hotelu, jde tudíž o preventivní opatření. O dalším postupu rozhodne tamní zdravotnická rada během dnešního dne,“ doplnila.

Zasedne Bezpečnostní rada státu

V Česku bylo dosud na koronavirus testováno 86 lidí a všechny vzorky byly negativní. Nemocnice jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha na pacienty s vysoce nakažlivou chorobou připraveny. Zdravotníci podle něj vědí, jak mají v případě pacienta s vysoce nakažlivou chorobou postupovat a kam se mají obrátit.

V 19:30 se kvůli koronaviru sejde Bezpečnostní rada státu, podle úřadu vlády to bude z preventivních důvodů. Kvůli koronaviru se naposledy rada sešla mimořádně koncem ledna, kdy jednala o připravenosti na případné rozšíření nákazy z Číny, kde epidemie propukla.

Pražské letiště vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie. Platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening, kdy si má personál všímat cestujících s příznaky respiračního onemocnění a odkazovat je na lékařskou službu. Dezinfikovat se budou i autobusy, které budou cestující z Itálie přivážet k branám.

Také letiště v Brně od středy přijme speciální opatření kvůli koronaviru. Pro cestující s možnými potížemi bude k dispozici lékař, zaměstnanci letiště dostanou ochranné pomůcky. Záchranná služba bude mít připravený speciální tým.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:15 24. června 2020. Anketa je uzavřena.

 • 51
 • 51
 • 45
 • 42
 • 39
 • 36
Komentáře