Video: K Zemi se blíží strašidelný asteroid, vypadá jako SMRT!

Asteroid, který svým tvarem připomíná lidskou lebku, proletí v blízkosti planety Země v listopadu 2018. Astronomové ho mohli pozorovat již v roce 2015, kdy se k nám přiblížil na vzdálenost 486 tisíc kilometrů. Po letošním přiblížení si budeme muset počkat až do roku 2088.

Vědci bizarní asteroid pojmenovali Halloween nejen pro jeho strašidelný tvar, ale také pro dušičkový průlet kolem naší planety 31. října. A to se letos zopakuje jen o pár dní později.„Jestliže vzdálenost od naší planety před třemi lety představovala 1,3násobek vzdálenosti Země k Měsíci, tentokrát to bude desetinásobek. Avšak stále to budou podmínky vhodné na jeho pozorování a studium,“ konstatoval Pablo Santos-Sanz z Institutu astrofyziky ve španělské Andalusii.

Vědci určili jeho tvar jako elipsoid a zjistili, že odráží pouze 5–6 % slunečních paprsků. Skutečné temný vyslanec vesmíru se oficiálně nazývá 2015 TB145. „Toto těleso je velmi tmavé a schopné odrážet jen o něco více světla než dřevěné uhlí,“ vysvětluje Santos-Sanz.

Komentáře

Expres.cz