Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Glosa: Jágrova kadeřnice radí dětem, jak naložit se školou. Hoďte po ní někdo Ámose!

    Škola života? Veronika nejspíš ví, o čem je řeč. Taky můžete skončit u tyče. | foto: koláž Expres.cz

    Milé děti. Chcete být v životě úspěšné? Chcete něco dokázat a mít se dobře? Chcete mít svoje peníze, svůj dům a nestydět se sami za sebe? Tak musíte prostě a jednoduše makat, a to i ve škole během těch všech let, kdy do ní musíte chodit. Veronika Kopřivová se k příležitosti prvního školního dne rozhodla pro radu dětem, ovšem důrazně žákům doporučuji si ji ještě promyslet.

    Na sociálních sítích existuje jedno jasné pravidlo, jak si ihned udělat představu o člověku, s nímž máte tu virtuální čest.

    Stačí jen, aby měl v profilu napsáno namísto vzdělání „vysoká škola života“. Pouhá tři slova jasně dají najevo, že ambice se nenaplnily, práce nestojí za řeč, peněz bude buď moc málo anebo navenek hodně, ale bez soudnosti nedávat to najevo, a k tomu ještě přidejte názor, že zkušenosti jsou nad vzdělání.

    Bohužel nikoliv.

    Stejného hesla se drží i vyučená kadeřnice z Teplic Veronika Kopřivová, toho času přítelkyně Jaromíra Jágra, která se v den prvního školního roku rozhodla předat moudro všem studentům, kterým začala škola.

    „Přejeme všem, co se vracejí do školních lavic, pevné nervy, ale víte, jak to je - důležité je se z toho nepos*at,“ píše Kopřivová. „Škola je důležitá, to ano, dá nám základy a mnoho dalšího, ale mnohem důležitější je škola života, ta nejvíce naučí a vytvoří vaše opravdové já. Takže pro ty, co třeba nemají možnost studovat ať už z jakýchkoliv důvodů, tak to neznamená, že jste míň než vysokoškolák, protože nejde o to správně spočítat příklad (...) Někde jsem četla, že škola není o tom nabouchat si hlavu nesmyslnýma znalostma, které jsou bohužel nedílnou součástí výuky, ale naučit se správně žít a řídit se v našem osobním životě,“ dodává.

    Děti, z tohoto si příklad určitě neberte.

    A Veronika o tom něco musí vědět, sama je totiž typickým příkladem „školy života“. Nevadí to, že je vyučená kadeřnice, nevadí ani to, že zkoušela štěstí v Miss a neuspěla, nevadí ani to, že dělala striptýz u tyče v německém Lipsku, ovšem vadí to, že bez svého Jaromíra by po ní těžko štěkl pes.

    Po jeho boku se stala slavnou, aniž by kdykoliv cokoliv musela umět, není proto skutečně žádnou autoritou k tomu chlácholit studenty, že „nestudování nevadí“.

    Vadí. Každý má jiné kapacity, někdo je studijní typ a jiný zase ne, ale všichni by se měli snažit ze sebe dostat maximum a věnovat studiu v rámci svých možností úplně vše. Ty „nesmyslné znalosti ve škole“, o nichž Kopřivová mluví, jsou věci všeobecného rozhledu, bez nichž těžko obstojíte ve společnosti, stejně jako se na vysoké škole jen „nepočítají správně příklady“, ale rozvíjí se osobnost člověka nejen samostatným myšlením, ale i biflováním potřebným k budoucí praxi.

    V takovém případě tedy o správný výsledek vypočítaného příkladu skutečně jde. Ostatně taková Vendula Fialková, nejlepší česká maturantka, která jde studovat matematiku na Oxford, by vám to zcela jistě vysvětlila.

    Prosíme proto všechny děti, teenagery, žáčky a studenty, aby si nemysleli, že je zachrání nějaká škola života. Obzvláště nebezpečně to pak zní od dívky, která se o svůj úspěch ani nezasloužila sama od sebe, ale na výsluní ji dostala sláva jejího partnera, který si ji musel mnoho let vydřít na úkor právě studia a ještě měl tolik sil, že si na stará kolena udělal maturitu, klobouk dolů.

    Škola je právě to, co vám pomůže správně se rozhodovat, co vás vychovává a také díky získaným znalostem vám pomůže žít řádný život. Snažte se proto, milí studenti, o to nejlepší, co se ze sebe v těchto letech dokážete dostat. A když pak zjistíte, že pro vás bude lepší řemeslo nebo vrcholový sport než deset titulů, to není vůbec žádná ostuda, ostatně Jágr vám budiž příkladem.

    Ale bude vás mrzet se na to zbytečně vykašlat, nebo se pak snažit bagatelizovat vzdělávání směrem k veřejnosti statusem, kde není po řádné gramatice ani památky.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 20:07 pátek 30. prosince 2016. Anketa je uzavřena.

    • Super
      141
    • Trapas
      55
    • Haha
      26
    • Tvl
      24
    • Sladký
      14
    • Cože
      13