Radnice odebrala Britce dcerku a svěřila ji do rukou muslimů. Nyní zažívá horor

Jen těžko uvěřitelné drama se odehrává na základě absurdního rozhodnutí londýnské radnice o umístění bílé křesťanské předškolačky postupně do dvou ortodoxních muslimských rodin v nechvalně známé londýnské čtvrti Tower Hamlets. Na případ upozornil deník The Times.

Pětiletá dívka byla pokřtěna a odmalička hovoří anglicky. Přesto ji městští úředníci svěřili do rukou rodin, které mají k evropským zvykům a hodnotám velmi daleko.

Hned v první rodině dívce zakázali nosit křížek na řetízku, starala se o ni žena zakrytá nikábem a v domácnosti se nemluvilo anglicky, nýbrž výhradně arabsky. K výuce tohoto jazyka bylo dítě taktéž nabádáno.

Noviny neuvádí nic o důvodech, proč byla dcera odebrána biologické matce. Pro list se však vyjádřila její přítelkyně: „Je to pětiletá bílá dívka. Narodila se v této zemi, angličtina je jejím mateřským jazykem, miluje fotbal, má britský pas a je pokřtěna v kostele. Utrpěla obrovskou újmu už tím, že byla násilně oddělena od své rodiny. Potřebuje prostředí, kde se bude cítit bezpečně. Místo toho ji vězní v cizím a neznámém světě. To je pro malé dítě opravdu děsivé.“

Dítě nejprve čtyři měsíce žilo v rodině, kde mimo domov chodila opatrovatelka v nikábu. Její současná pěstounka nosí rovnou burku, která zakrývá ženě celý obličej. Podle zprávy místních orgánů dítě plakalo a prosilo, aby se mohlo vrátit domů.

„Nemluví anglicky,“ stěžovala si holčička. Pěstouni jí také zakázali sníst špagety carbonara, které jí uvařila její matka. Obsahují totiž slaninu a muslimové mají vepřové zapovězeno. Podle výpovědi matky jí dcera také sdělila, že „Vánoce a Velikonoce jsou hloupé a evropské ženy jsou alkoholičky“.

Muslimská radnice pod palbou kritiky

Městská rada ve východolondýnské čtvrti Tower Hamlets prosadila umístění dítěte do muslimských rodin i přes protesty matky. Není divu. V této části britské metropole žije nejsilnější islámská komunita a také úředníci na radnici mají v drtivé většině arabské kořeny. Přitom úřady jsou při umísťování dítěte do pěstounské péče povinny vzít v úvahu náboženství, rasový původ a kulturní i jazykové zázemí dítěte. To se evidentně nestalo.

Během dubnové inspekce Úřadu pro vzdělávání a služby dětem (Ofsted) kritizovala vládní organizace radnici v Tower Hamlets za „rozsáhlé a vážné selhání služeb poskytovaných dětem, které potřebují pomoc a ochranu“. Radnice městské části má prý „zakořeněnou kulturu nedodržování základních standardů sociální práce“.

„Při umístění dítěte do pěstounské rodiny musí místní úřad zajistit, aby umístění proběhlo co nejvhodnějším způsobem a podpořilo blaho dítěte. Dětské zázemí je při tomto rozhodování nejdůležitější,“ uvedlo k případu britské ministerstvo školství.

A co na to radnice v Tower Hamlets? „Nemůžeme se vyjádřit k jednotlivým případům. V každém případě věnujeme maximální pozornost zázemí dítěte a jeho kulturní identitě. Všichni naši pěstouni se vzdělávají, aby byli plně fundovaní k uspokojení potřeb dětí v péči.“ Pokud na radnici věnují pozornost kulturní identitě dětí v tom smyslu, že ty křesťanské obracejí na islám, tak potom vyjádření souhlasí.

Tower Hamlets přitom není v hledáčku úřadů poprvé. V roce 2014 byl tamní starosta Lutfur Rahman spojován s radikálními islamisty prosazujícími v Evropě právo šaríja. O tři roky dříve vyhrožoval někdo smrtí asijské lékárnici smrtí. Odmítala totiž nosit závoj, protože nebyla muslimka.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:43 úterý 26. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

  • 246
  • 41
  • 34
  • 22
  • 17
  • 13