Opevněný stromek už Pražany nestraší. Proč nevkusné zábrany odstranili?

Nevzhledně obrněný vánoční strom na Staroměstském náměstí je od obložení bezpečnostními konstrukcemi osvobozen. Kritizované zátarasy kolem symbolu Vánoc instaloval pořadatel trhů pouze dočasně a znovu se objeví ještě jednou na Silvestra.

Nejen obyvatele Prahy pobouřil pohled na tradiční symbol svátků klidu a míru v centru města, který v kruhu obklopovaly železné zábrany zajišťující bezpečnost. Společně s bezpečnostními betonovými bloky v zatáčce při ústí z ulice Pařížské celá scéna připomínala některá evropská města opevňující svá centra proti teroristickým útokům.Nespokojené reakce a rozpaky na sebe nenechaly dlouho čekat a nejen na sociálních sítích se objevily komentáře zpochybňující podobný krok. Estetické nedostatky takového opatření ponechme stranou, diskuzi rozpoutal především samotný fakt bezpečnostních úprav podobného druhu v našem hlavním městě. Přitom takový pohled je běžný například v Berlíně.

O protiteroristický režim na Staroměstském náměstí prý ale nejde. „Zábrany na trhu byly nainstalovány na dva nejfrekventovanější dny – na rozsvěcení stromu 2. 12. a Mikuláše 5. 12., a to kvůli většímu počtu lidí na náměstí. Teď už na tomto místě nejsou a je tam pouze ozdobný plot. Návštěvníci trhů je mohou znovu vidět v den oslav Silvestra 31. 12. a opět ze stejného důvodu,“ vyloučila variantu opevnění proti možnému teroristickému útoku mluvčí trhů Hana Tietze.

Strašidelně působící železné konstrukce kolem Ježíškových jesliček tedy nebudou hyzdit náměstí po celou dobu svátků, jak se někteří domnívali. Samotná otázka bezpečnostních opatření na prostranství patří do gesce Magistrátu a jeho krizového štábu.

Organizátor trhů s vedením města spolupracuje, ale nátlak na nějaký zvýšený stupeň ochrany nepociťuje. „My jsme s nimi v kontaktu, spolupracujeme, ale v podstatě reagujeme na to, co oni potřebují,“ vysvětluje mluvčí.

FotogalerieOhodnoťte článek
Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:15 6. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  12
 • Haha
  10
 • Cože
  7
 • Sladký
  6
 • Super
  3
 • Tvl
  2


Komentáře