Je Topolánek opravdu nýmand? Václav Klaus ho popíchl a naopak podrbal Okamuru

Bývalý prezident Václav Klaus jde tradičně tak trochu proti proudu, není lehké se mu zavděčit a na problematiku současného světa pohlíží svéráznou optikou. I proto komentuje domácí politickou scénu způsobem, který těžko snese srovnání. A padají z něj zajímavé detaily. Co si myslí o kandidátovi na prezidenta Topolánkovi, co oceňuje na Okamurovi a co podle něj „soudruh“ Juncker a EU nikdy nedovolí?

Václav Klaus se zamýšlí nad řadou aktuálních témat, o povolební situaci v ČR, blížících se prezidentských volbách a také přijetí eura, po kterém tak mocně volá premiér v demisi Bohuslav Sobotka.

Exprezident si myslí, že Andrej Babiš pro svou vládu nakonec podporu získá čistě proto, že zvítězí osobní a politické ambice uvnitř politických stran, kdy členská základna nemusí být tak radikální jako vedení.

„Myslím, že všechny politické strany dříve či později zmoudří. Členové budou zesilovat svůj tlak na vedení a říkat: Nebuďte tak zásadoví, přece potřebujeme tato místa náměstků a ředitelů, naši voliči potřebují, abychom měli zastoupení v té a té instituci a tam jejich zájmy prosazovali,“ odhaluje mechanismy zákulisního politického smýšlení odborník na slovo vzatý v rozhovoru pro web E15.cz.

Na domácí scéně Klausovi chybí výrazné vůdčí typy, kterým lidé věří a dokážou lidem sdělit srozumitelně základní témata. Zatímco popularita Andreje Babiše exprezidentovi uniká, dokáže ocenit rétoriku pomyslné černé ovce Sněmovny: „Řekl bych, že zejména pan Okamura dokáže to, co musí dokázat skutečný politický lídr. Udělat politickou zkratku, zformulovat jednoduchou, jasnou tezi. Umí svou myšlenku vtipně, razantně a v pravé chvíli použít. Tento dar má a někteří ho prostě nemají.“

Naopak nepříliš lichotivě se Klaus vyjadřuje směrem k Mirku Topolánkovi, i když rafinovaně a mezi řádky. Na dotaz, zda je poslední z prezidentských kandidátů „Nemarťan a nenýmand“, o němž v minulosti sám hovořil,  má vyhýbavou odpověď. Ta naznačuje mnohé, co již od něho směrem k „falešnému a prázdnému Topolovi“ mnohokrát zaznělo. A že by byl Topolánek „nenýmand“ se mu tvrdit nechce.

„Já bych radši zůstal u toho slova Nemarťan. Když se mě dříve ptali, kdo by měl kandidovat, odpovídal jsem, že to hlavně musí být Nemarťan. Člověk, který nespadl z Marsu či z višně, který není mimo politický systém, ale je jeho součástí. Nejen proto, že ví, co politický systém znamená, ale i lidé o něm vědí, že to ví a ví, jak se v tom chovat. Vidím v prezidentském klání dva Nemarťany: dnešního prezidenta a Mirka Topolánka,“ shrnuje svůj pohled na věc.

Končící předseda vlády Bohuslav Sobotka nesplnil své vazalské závazky vůči lídrům Evropské unie a v závěru svého působení opět zvýšil tlak na přijetí evropské měny a vstupu do eurozóny. Přijetí eura je pojistkou pevného ukotvení země v EU,“ tvrdí ostře kritizovaný politik ČSSD a vypočítává veškeré výhody takového kroku. Klaus má tradičně naprosto opačný názor a dává za příklad Itálii.

„Četl jsem v Daily Telegraph zajímavý článek, který říkal, že 70 procent stran podle průzkumů veřejného mínění, které by dnes v Itálii vyhrály volby, kdyby byly, je proti euru a požaduje vystoupení Itálie z EU. Unie a soudruh Juncker by to nedovolili, ale překvapila mě tam zajímavá myšlenka: že by Itálie mohla začít vytvářet paralelní měnu. Teď nejde o to, jestli se to stane zítra, ale o to, že se o tom vůbec vážně uvažuje. Je to známka, že důvěra v euro opravdu není nejsilnější,“ míní Václav Klaus.

Fotogalerie

Hodnocení článku

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:25 čtvrtek 29. března 2018. Anketa je uzavřena.

  • 50
  • 11
  • 9
  • 6
  • 6
  • 5