Občanská (NE)demokratická strana: Václav Klaus ml. popsal smutnou realitu

Čtyři parlamentní strany se dohodly na ustanovení takzvaného Demokratického bloku. ODS, KDU-ČSL, STAN a TOP 09 nyní chtějí ve vyjednávání s hnutím ANO postupovat jednotně a vítěze voleb obviňují z netransparentního a matoucího jednání. Přinejmenším Občanská demokratická strana však při vstupu do tohoto paktu příliš demokraticky nejednala. Alespoň směrem ke své členské základně, konkrétně Václavu Klausovi ml.

Strany se dohodly, že ve volbách na ustavující schůzi Sněmovny sdruží své poslanecké kluby, čímž dají dohromady 48 hlasů. „Abychom čelili zákulisním intrikám, domluvily se čtyři parlamentní strany na společném postupu a vyzveme ANO ke společnému jednání,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.Tento krok však přišel jako blesk z čistého nebe a většina členů strany o něm neměla předem potuchy. „Volby byly demokratické a všech 200 poslanců je demokraticky zvolených. Poslance ODS se na členství v bloku nikdo demokraticky neptal a přišlo jim to esemeskou,” komentoval situaci jízlivě Václav Klaus ml. pro server časopisu Reflex.

Vznik Demokratického bloku překvapil nejen členy strany, ale nepotěšil ani řadu voličů, kteří své roztrpčení ventilují na sociálních sítích. „Fakt je nutné vytvářet spolky s TOP 09? Proto jsem vás tedy nevolila,“ píše v diskuzi na Klausově profilu volička ODS a přidávají se další hlasy: „Jsem stálý volič ODS. Ale současné vedení ,stratégem‘ p. Fialou je opravdu otřesné. Korunu tomu dal spojením s opravdu ,pravicovými‘ přívěsky (eurofily) TOP 09 a STAN. Volil jsem ODS s celou rodinou, ale je to zřejmě naposled. Pravicová ODS jste pro mě pouze vy, ale to jak s vámi zametli, je ostudné.“

„Tohle prosím fakt nepište mně,“ zareagoval Václav Klaus ml. a dal tak najevo, že o jistých věcech se v ODS rozhoduje mezi jinými členy, ačkoliv to byl právě on, kdo z celé partaje získal nejvíce preferenčních hlasů a výrazně dopomohl k volebnímu úspěchu ODS v Praze.

„Nechápu váš klid, to jak se po volbách k vám zachovala vaše strana, je ponižující. Vám nevadí, že s vámi nepočítají, a přitom bez vás by druzí nebyli?“ ptá se další z příznivkyň exprezidentova syna a ten odpovídá lakonicky: „Vadí.“

Fotogalerie

Komentáře

Expres.cz