Václav Klaus mladší odmítá Demokratický blok: Feri není pravice!

Po říjnových sněmovních volbách se vedení stran TOP 09, ODS, KDU-ČSL a hnutí STAN dohodlo na vytvoření takzvaného Demokratického bloku. Václav Klaus mladší, který je mnohými považován za kometu letošních voleb do Poslanecké sněmovny, to nevidí jako ideální řešení pro budoucnost.

Před více než týdnem strany ODS, TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN oznámily, že zakládají takzvaný Demokratický blok. Ten má podle slov svých hlavních představitelů férově a rychle ustavit dolní komoru Parlamentu a zpřehlednit situaci pro voliče.Pan prezident ustoupil od své dříve důsledně uplatňované praxe, kdy vyžadoval po vítězi voleb 101 a více podpisů, a všem tak bylo jasné, kdo vládu podporuje a kdo nikoli. Jsme přesvědčeni, že tento přehled by měla zajistit alespoň Poslanecká sněmovna,“ řekl k založení Demokratického bloku předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Václav Klaus mladší, který v říjnových volbách získal ze všech členů ODS nejvíce preferenčních hlasů, si nemyslí, že by Demokratický blok byl jakási cesta z krize pro pravicově smyšlející partaje. A důvodem je například i nejmladší poslanec Feri.

„Rozhodně ne. Lidi, jako je pan Feri, paní Langšádlová a další, za žádnou pravici nepovažuji. Jakákoli integrace s nimi nedává sebemenší smysl. To je, jak kdybychom se spojovali s Piráty,“ sdělil Klaus v rozhovoru pro páteční vydání MF DNES.

Václav Klaus ml. se rozpovídal o Demokratickém bloku.

Václav Klaus ml. se rozpovídal o Demokratickém bloku.

Podle Klause by bylo ideální, kdyby se občanští demokraté raději soustředili sami na sebe. 

„Myslím, že ODS má snad na to, aby byla dostatečně silná a pravici dominovala. Nepotřebuje na to nějaké hnutí starostů a podobné subjekty,“ doplnil Klaus.

Klaus si je navíc vědom toho, že Demokratický blok je pouze krátkodobý projekt. „Bylo nám řečeno, že se to týká jen ustavující schůze a obsazení funkcí ve sněmovně. A že to pak hned skončí. Takže bych to nijak nedémonizoval.“

Syn bývalého prezidenta Václava Klause tak opět ukázal, jak velký názorový rozdíl je mezi ním a současným předsedou ODS Petrem Fialou. Muž, který stojí v čele občanských demokratů, patřil k těm, kteří se po volbách radovali ze zisku dvanácti procent hlasů. 

Václav Klaus ml. a Petr Fiala. Tito dva se jen tak neshodnou.

Václav Klaus ml. a Petr Fiala. Tito dva se jen tak neshodnou.

Klaus naopak jasně řekl, že tento výsledek za bujaré oslavy nestojí a že ODS má na víc. Poté Klaus jasně oznámil, že nechce čtyři roky „kvičet“ v opozici. Oproti tomu Fiala bere opozici jako jedinou možnou variantu.

Zdá se, že rozkoly názorů mezi Klausem mladším a Fialou snad nemají konce.

Fotogalerie


Komentáře