Kauza dne: Havlovo Odcházení nebude mít premiéru v Národním

Havlovi mají k jiným divadlům blíže než k Národnímu. | foto: Profimedia.cz

Kauzou dne se vrátíme k situaci kolem uvedení divadelní hry Václava Havla Odcházení. Uvést ji mělo Národní divadlo. To ovšem nechtělo do jedné z hlavních rolí obsadit Dagmar Havlovou, protože nebyla členkou souboru. Variantou tedy bylo hrát představení buď v Divadle Na Zábradlí, nebo v Divadle na Vinohradech.

Původní plán byl takový, že se premiéra Havlovy hry odehraje v Národním divadle v režii Davida Radoka. Bohužel, aby si mohl herec v této hře tedy zahrát, musí být členem hereckého souboru Národního divadla. Tím není každý – a zrovna tak ne Dagmar Havlová. Exprezident Havel ovšem svou ženu preferoval v jedné z hlavních rolí.Ředitel Národního divadla Ondřej Černý se od celé situace distancoval, celé jednání kolem této situace mu evidentně přišlo už zdlouhavé: „Já už se k tomu nebudu vyjadřovat, zachovám dlouhé mlčení,“ uvedl.

Hlavní role měli obsadit Jan Tříska a Dagmar Havlová, kterou tedy divadlo odmítlo. Vedle toho mělo být dalším motivem, proč nehrát hru v Národním divadle také to, že sám Havel má velmi silný vztah k Divadlu Na Zábradlí. Pokud by se nakonec premiéru rozhodl odehrát tam, byla by znovu ve hře varianta s Dagmar Havlovou v hlavní roli. Tohle divadlo navíc uvedlo většinu Havlových her a on sám tam kdysi působil.

Vedle Divadla Na Zábradlí se může premiéra také odehrát v Divadle na Vinohradech. Tam je Havlová ve stálém angažmá, a tudíž jejímu obsazení by nebránilo už vůbec nic. Každopádně pro poslední dvě varianty mluví to, že by v obou divadlech mohla hrát Havlová.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:20 23. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Haha
  10
 • Trapas
  8
 • Super
  7
 • Cože
  6
 • Sladký
  5
 • Tvl
  5


Komentáře