Komentář: Stramaccioni udělal dobře, že ze Sparty vyhodil Váchu. Ale může na to dojet

Lukáš Vácha byl vyhozen ze Sparty. Jak to ovlivní klub? | foto: Profimedia.cz

Zmatený Ital na lavičce Sparty vyhodil z týmu Lukáše Váchu, jeden ze symbolů současných problémů. Kouč Andrea Stramaccioni udělal dobře. Jenže si také – možná – pod sebou podřízl větev.

Tahy elegantního Itala, kterého najal miliardář Daniel Křetínský, aby pozvedl jeho Spartu, jsou podivné. Také k smíchu, nepochopitelné, absurdní, nesmyslné, nečekané i logické.Bohužel poslední kategorie je v menšině.

Jedním z takových tahů je odchod Lukáše Váchy. Tomu řekl Andrea Stramaccioni v úterý, že už s ním nepočítá. Přitom ho o víkendu postavil do základní sestavy pro duel v Brně. Je to dobře, ale samozřejmě je tu ale...

Nejprve si však shrňme pozitiva, která tento nečekaný tah má.

Zaprvé. Vácha už nějakou dobu výkonnostně nenaplňuje požadavky, které by měl reprezentant a borec, který si dělá ambice na základní sestavu Sparty, plnit. Je prostě fotbalově špatný, i když na to mohou mít vliv jeho častá zranění.

Jenže to není omluva. Vácha je na trávníku slabý, rozhodně není hráčem, který by Spartu pozvedával, ba dokonce vedl, jak si on sám rozhodně představuje. Hraje pomalu, alibisticky, bez nápadu. To je průšvih pro chlapíka, který si dělá zálusk na národní mužstvo.

Zadruhé. Váchovo zaujetí pro fotbal není podle všeho na úrovni, jak by mělo být. Módní kolekce, návštěva koncertu den před zápasem... To jsou jen špičky ledovce. Proto není divu, že jeho role ve Spartě ztrácí na síle. Z podstaty se fotbal hrát nedá.

Z těchto dvou příčin je Váchův konec pochopitelný. Jenže jsou tu i proti.

Prvním je Váchova pozice v mužstvu. Záložník je jedním z jeho šéfů. Je to chytrý chlap, který má v sobě vůdcovské schopnosti. To se vždy projevovalo. Vyhodit takového frajera je vždy problém.

Vácha bude navíc dalším hráčem ze starého jádra, co Stramaccioni odstavil. Do Nizozemska má odejít Václav Kadlec, mimo hru je Michal Kadlec. Odešli i další hráči, kteří patřili mezi českou skupinu: Daniel Holzer, Tomáš Koubek. Mluví se o Lukáši Julišovi, Davidu Bičíkovi.

Sparta přitom vždy těžila ze své sounáležitosti a sebevědomí. Zahraniční hráči, jež Stramaccioni přivedl, přitom vypadají, že jim je nějaká tradice a nutnost uspět ukradená.

Těžko se dá čekat, že Sparta uspěje s nádeníky z Itálie či Francie. Ti chlapi jedou hlavně na svůj vlastní prospěch. Sparta je jim u... Jenže Stramaccioni tyhle zákony, zdá se, nezná. Nebo nerespektuje. A to je průšvih. Větší než odchod šéfa Váchy.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:19 27. prosince 2017. Anketa je uzavřena.

 • Super
  12
 • Trapas
  12
 • Haha
  7
 • Cože
  6
 • Sladký
  6
 • Tvl
  5


Komentáře