Nová zbraň teroristů - kamion. IS šiří manuál, jak s ním zabíjet a který typ je nejúčinnější

Tím, kdo Amriho zradikalizoval byl nechvalně proslulý verbíř ISIS Abu Walaa. | foto: reprofoto dailymail.co.uk

V neděli došlo k dalšímu útoku kamionem, tentokrát v Jeruzalémě. Jedná se již o čtvrtý útok vozidlem za poslední dobu. Co stojí za rozmachem tohoto typu útoků?

V neděli najel mladý útočník (28) do skupinky vojáků v Jeruzalémě. Pod koly vozu zůstali 4 mrtví a nejméně 10 zraněných. Veškeré vyšetřování zatím nasvědčuje tomu, že opět udeřil samozvaný Islámský stát.Vzhledem k tomu, že se za poslední dobu přihodily hned 4 podobné útoky (na vánočním trhu v Berlíně, ve francouzském Calais a v Istanbulu), začíná se šířit strach a přesvědčení, že se mezi teroristy jedná o nový trend v boji a tím pádem se může kdykoli opakovat.

Tyto obavy jsou, zdá se, zcela na místě. Radikální islámský magazín Rumiyah před pár měsíci totiž vydal článek, který přímo nabádá k podobným typům útoků. Je tak pravděpodobné, že se útočníci proběhlých útoků inspirovali právě jím.

Kromě toho se po internetu v poslední době šíří několik návodů, jak správně útočit kamionem, včetně technických požadavků na vozidlo a výčtem ideálních příležitostí k útoku. Vhodné jsou prý zejména svátky, venkovní koncerty, trhy a sportovní utkání. Tyto násilí podněcující texty se začaly šířit především po berlínském teroristickém útoku, při kterém zahynulo 12 lidí a nejméně 40 jich bylo zraněno.

Tyto děsivé materiály jsou volně ke stažení na internetu a tak se jimi bohužel může kdokoli inspirovat. Kupříkladu radikálně smýšlející magazíny mají moderní, líbivý design, takže snáze zaujmou potenciální násilníky, což se očividně již děje. To jen dokazuje, jak důležité je předcházet tomu, aby se muslimské komunity v Evropě uzavíraly samy do sebe - člověk nikdy neví, zda v jeho sousedství neklíčí podhoubí násilných činů.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 5:07 10. května 2017. Anketa je uzavřena.

 • Tvl
  16
 • Haha
  12
 • Cože
  11
 • Super
  10
 • Trapas
  9
 • Sladký
  8


Komentáře