Merkelová při vítání migrantů lhala: „Uprchlíky také nechtěla,“ píší Rakušané

Zajímavý pohled na počátek uprchlické krize a především na schizofrenní chování německé vlády pod vedením kancléřky Angely Merkelové ukazuje nová kniha rakouských publicistů „Útěk: Jak stát ztratil kontrolu“. Vyplývá z ní, že německá vláda si chtěla zachovat tvář mírotvorce a oficiálně vítala příliv uprchlíků, ve skutečnosti však hrála dvojí hru.

Tři novináři se pokusili rozkrýt pozadí událostí kolem uprchlické krize na přelomu let 2015 a 2016, kdy balkánskou cestou do Evropy proudily statisíce uprchlíkůNa základě jejich pátrání v diplomatických sférách se prý ukazuje, že Německo v čele s Merkelovou jen naoko kritizovalo přístup Maďarska při stavbě plotu na hranicích a Rakouska ohledně radikálního zpřísnění kontroly vstupu do země.

„Panoval tichý souhlas Německa s uzavřením balkánské cesty. Němečtí politici si přáli, abychom to udělali, svoji rétoriku však nezměnili,“ citují Novinky.cz z knihy slova tehdejšího makedonského ministra zahraničí Nikolu Poposki.

Jeho slova souhlasí i s výrokem nejmenovaného vysokého rakouského diplomata: „Oni nás nechtěli zastavit. Jenom nechtěli být považováni za ty, kdo uzavírají hranice.“ 

Trojice žurnalistů Christian Ultsch, Thomas Prior a Rainer Nowak též upozorňují, že Němci vraceli velká množství migrantů na rakouské hranice a chtěli, aby si je vzali zpět. Přitom je však oficiálně stále vítali.

„Merkelová zůstávala ve své roli největší hostitelky běženců v Evropě, zatímco souběžně nechávala zavírat cestovní trasy do Německa,“ upozorňují autoři na slova deníku Die Presse. 

Kniha je tak zajímavou exkurzí do počátků nesmyslného chování německých politických špiček, které má za důsledek invazi cizinců do Evropy nebývalých rozměrů.

Fotogalerie

Komentáře