Karlovarský zahajovací ceremoniál: Dojemná řeč Umy, politikaření a trapas Ebena

Jak probíhal slavnostní ceremoniál zahájení festivalu? | foto: Tilen Vajt/Jiří Pitrof/Ladislav Křivan

Když slavnostní zahájení festivalu ve Velkém sále hotelu Thermal začalo, moderátor Marek Eben se neváhal hned zpočátku pustit do Miloše Zemana. Smáli se i hosté ze zahraničí! Sledujeme snad manévry Oscarů a trend politizace prestižních filmových cen? Uma Thurman po rozpačitém příchodu pookřála a dojala diváky emotivní řečí adresovanou svým dětem. Vše máme na videu!

Slavnostní ceremoniál ku příležitosti zahájení 52. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech začal kolem 19. hodiny. Když se usadili na své místo Uma Thurman, Casey Affleck i James Newton Howard, mohl Marek Eben odstartovat „sešlost“ svým projevem.A jak tomu bylo na letošních Oscarech i Zlatých glóbech, začalo se politikou. Marek Eben očividně nechce být pozadu, a tak se navezl do politiků. Kdo pak četl mezi řádky, pochopil, že mluví zejména o Miloši Zemanovi.

Vyslovil myšlenku, že čím výše se člověk v politice dostane, tím je to horší a na té nejvyšší úrovni už je to úplný horor. Přítomné diváky svým vtípkem pobavil, a to dokonce i ty ze zahraničí.

Marek Eben a prezident festivalu Jiří Bartoška.

Marek Eben a prezident festivalu Jiří Bartoška.

Jiří Bartoška se usadil vedle Umy Thurman, a než večer začal, bavili se a laškovali. Herečka vypadala o poznání přívětivěji než při příchodu na červený koberec, kde svým chladným pozdravem všechny zaskočila.

Co asi prezident festivalu Jiří Bartoška hlavní hvězdě špitá do ouška?

Co asi prezident festivalu Jiří Bartoška hlavní hvězdě špitá do ouška?

Jako prvního oceněného pozval na pódium Jiří Bartoška Caseyho Afflecka. Ten poděkoval kromě jiného za pozvání a za možnost býti přítomen na tak úžasném místě.

Poděkování bratrovi Benovi však opět nezaznělo. Nepoděkoval mu ani na Oscarech a pozastavovala se nad tímto faktem i zahraniční média.

Casey Affleck byl jednou z hlavních hvězd festivalu.

Casey Affleck byl jednou z hlavních hvězd festivalu.

Za zvuku hudby z filmu Pulp Fiction pak následovala s převzetím ceny Uma Thurman, která předstoupila před diváky s velkou pokorou a před Bartoškou dokonce poklekla.

Jiří Bartoška uvítal Umu Thurman.

Jiří Bartoška uvítal Umu Thurman.

Při děkovné řeči zavzpomínala na svůj první film, když jí bylo 16 let, mluvila o vášni a lásce k umění, o cti a o vděku za možnost více než 30 let vystupovat před lidmi.

Dojemný moment přišel, když promluvila ke svým dětem, hlavně k nejmenší Luně, o kterou sváděla několik měsíců nelítostný boj se svým bývalým partnerem: „Jsem také vděčná za to, že mám tři krásné zdravé děti. Dnes večer jsou tu s námi a považuji to za to nejúžasnější umění, které jsem kdy vyprodukovala.“

Uma Thurman byla nejspíše štěstím bez sebe.

Uma Thurman byla nejspíše štěstím bez sebe.

Ihned poté, co usedla na své místo, předala cenu své dceři, která seděla po její levici.

James Newton Howard pak rozesmál všechny přítomné, když z papírku roztomile přelouskal české „děkuji“.

O faux pas večera se však jednoznačně postaral Marek Eben, když v sále přivítal Dagmar Havlovou. Když se však přítomní hosté začali otáčet a vyhlížet ji, zjistil, že tam vdova po Václavu Havlovi nebyla.

Nezbývalo mu tedy, než se veřejně omluvit.

Fotogalerie
Ohodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:08 28. října 2017. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  77
 • Cože
  26
 • Super
  19
 • Tvl
  17
 • Haha
  13
 • Sladký
  12


Komentáře

Expres.cz