Nejen Trojská lávka: Připomeňte si další tragické pády mostů v Česku

Sobotní pád Trojské lávky si naštěstí nevyžádal žádné oběti na životech. Česká historie ale pamatuje na pády mostů, při nichž umírali lidé. Připomeňme si tři nejtragičtější.


1.Vlakové neštěstí ve Studénce

Rychlík směřující z Krakova do Prahy narazil 8. srpna 2008 v ve Studénce na Novojičínsku do zřícené mostní konstrukce, kterou dělníci zrovna zasouvali nad tratí na druhou stranu. 

Na místě zahynulo šest lidí, další dva podlehli svým zraněním později v nemocnici, 95 lidí bylo zraněno a někteří utrpěli doživotní následky. Téměř deset let po nehodě nepadly pravomocné rozsudky. Policie obvinila 10 lidí. Případ stále řeší soud, verdikt má padnout v březnu příštího roku.

Za vlakové neštěstí ve Studénce mohl zřícený most.

Za vlakové neštěstí ve Studénce mohl zřícený most.

2.Neštěstí při opravě mostu ve Vilémově

Most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku se zřítil v září 2014 ve chvíli, kdy pod ním pracovali dělníci na jeho rekonstrukci. Čtyři pád mostu nepřežili, dva byli těžce zraněni. Při stavebních pracích na mostě došlo k jeho rozlomení v půlce a následnému zřícení. 

Stavba mostu ve Vilémově.

Důvodem pádu byla pravděpodobně špatná koordinace stavebních prací. Policie pád vyšetřuje pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. V případu ještě nepadly pravomocné rozsudky.

3.Řetězový most přes Ostravici neunesl vojáky.

V dávné historii pamatuje kronika i kuriózní případ pádu mostu. V září 1886 se zřítil řetězový most přes řeku Ostravici. Osudnou se mu stal pluk pochodujících vojáků jednotným krokem. Most starý 35 let se pod tímto náporem rozkmital a následně zřítil. Při pádu zahynuly dvě ženy a dvě děti.

Komentáře