CIA má podle Topolánka vliv na české soudy! Expert Šándor o tom pochybuje

 •   17:39
 • diskuse

Miroslav Topolánek má o českém soudnictví jasno. | foto: koláž Expres.czProfimedia.cz

Bývalý premiér Miroslav Topolánek právě vydává svou knihu a při této příležitosti poskytuje i rozhovory. V jednom takovém pro Český rozhlas se rozpovídal o tom, kdo má vliv na české soudnictví.

Podle Topolánka má na české soudy vliv americká zpravodajská služba. „Není to jen spekulace,“ řekl bývalý premiér a zároveň poukázal na vliv CIA i u soudu s lobbistou Markem Dalíkem: „Pokud celou situaci kolem pandurů přijede řešit člověk, jenž má blízko k CIA, který se jmenuje Jackowicz, tak to nemůže být náhoda.“To zní téměř jako tvrzení ze škatulky „konspirace pro každého.“ Expres se proto zeptal bezpečnostního experta Andora Šándora, zda je vůbec možné, aby CIA skutečně mohla ovlivňovat české soudnictví.

Já si ale dost dobře neumím představit při nezávislosti českých soudců, jak by CIA mohla tento vliv uplatnit. Nezávislost soudců v Česku je poměrně značná, garantovaná zákonem a systémem,“ řekl Expresu generál v záloze.

V konkrétním případu, který se týká úplatku za pandury, si ale už tak jistý Šándor není. „Případ neznám jinak než z médií, i kdyby měl Mirek Topolánek pravdu, tak to já neumím zpochybnit. Jestli se projevují nějaké státní zájmy do určitých kauz, tak to nejsem naivní, to se může dít, ale že by se to dalo paušalizovat, tak to tedy ne,“ dodává bezpečnostní expert.

Topolánkovo jméno je spojováno s případem, kdy se podle obvinění měl lobbista Marek Dalík v roce 2007 sejít se zástupci rakouské firmy Steyer, aby projednali technické parametry tendru na nákup pandurů. Dalík - někdejší pravá ruka premiéra Topolánka - nepopíral, že se dvou schůzek se zástupci Steyeru zúčastnil. Odmítl však, že by si řekl o peníze.

Kvůli podezření, že si řekl o úplatek půl miliardy se Dalík dostal k soudu, který se táhne dodnes. V únoru letošního roku soud lobbistovi udělil trest pět let odnětí svobody a pokutu pět milionů korun. Verdikt nebyl pravomocný a Dalíkův advokát se ihned odvolal.

FotogalerieOhodnoťte článek

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 17:39 14. září 2016. Anketa je uzavřena.

 • Trapas
  9
 • Cože
  7
 • Sladký
  6
 • Tvl
  6
 • Haha
  5
 • Super
  4


Komentáře