Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa

  • Zprávy
  • Celebrity
  • Jen pro muže
  • Sport
  • Video
  • Podcasty
  • Antiyoutuber
  • jít naiDNES.cz

    Trapasy, Omyly, Přešlapy. 5 důvodů, proč TOP 09 v těchto volbách pohoří

    Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek spolu se svým předchůdcem Karlem Schwarzenbergem | foto: iDNES.cz

    Středopravicová strana TOP 09 je stejně jako všechny ostatní politické strany naplno ponořena do předvolební kampaně. O zvolení se budou kandidáti Topky ucházet jak v krajích, tak do senátu. Podle předpovědí a volebních průzkumů to ale pro jednu chvíli nejsilnější českou stranu příliš dobře nevypadá. Kdo a co stojí za jejím úpadkem?

    1. Nepopulární předseda

    Když se před 7 lety TOP 09 objevila na české politické scéně, působila jako zjevení, které vnese svěží vítr mezi českou pravici. Velký podíl na tom měl její tehdejší předseda Karel Schwarzenberg. Ten byl mnoha obyvateli Česka považován za důstojného a rozumného politika a těšil se velké podpoře. Za Topku kandidoval i do prezidentských voleb, kde skončil těsně na druhém místě.

    Zatímco Karel Schwarzenberg byl považován za distingovaného slušného muže, Miroslav Kalousek je v mnohých očích spíše obhroublým opilcem a strůjcem všeho zla.

    Schwarzenberg už bohužel není nejmladší a tak byl na postu předsedy strany nahrazen Miroslavem Kalouskem. Distingovaného šlechtice tak vystřídal muž, který je často považován za hulváta a alkoholika. Do toho se za ním jako stíny minulosti táhnou korupční kauzy ještě z dob, kdy působil v KDU-ČSL. Rčení „Za všechno může Kalousek“ už prakticky zlidovělo. Je sice nutné brát ho s nadsázkou, ale to, že Kalousek může za propad preferencí vlastní strany, je holý fakt.

    2. Nevýrazné osobnosti

    S postupným odchodem dnes už jen čestného předsedy Schwarzenberga se ukazuje, jak moc stála podpora TOP 09 na jeho osobě. Bohužel v řadách strany další takto výrazné osobnosti nejsou příliš k vidění. Většina Čechů zná jen nepopulárního Miroslava Kalouska nebo nejmladšího radního Dominika Feriho, který je nejen pro svůj exotický vzhled oblíbený hlavně u mladších voličů. To je ale na stranu aspirující na nejsilnější post v pravicovém spektru zoufale málo.

    Dominik Feri a Miroslav Kalousek, pro mnohé jediní dva známí politici TOP 09.

    Topka dokázala najít kvalitní osobnosti do senátních voleb, jako například uznávaného ředitele Keplerova gymnázia Jiřího Růžičku na Praze 6, ale ti většinou kandidují jako nestraníci. Na krajské úrovni je to již horší. Regionální politiky TOP 09 nikdo příliš nezná a Topce tak v krajských volbách budou chybět volební tahouni.

    3. Rozdělení se se Starosty

    Další silnou stránkou, která byla pro podstatnou část voličů TOP 09 lákadlem, byl fakt, že strana do voleb zatím vždy kandidovala v koalici s hnutím Starostů a nezávislých. Starostové se v Česku těší tradiční popularitě, protože jako politiky z komunální úrovně je občané jejich měst znají a vědí, jakou práci a kariéru za sebou mají. Letos je ale vše jinak a TOP 09 a STAN kandidují jako dva odlišné subjekty.

    Oddělení se od oblíbených Starostů by se mohlo TOP 09 v krajských volbách vymstít. Obzvláště když kandidují známé osobnosti jako Dana Drábová proti nevýrazným kandidátům Topky.

    V důležitém Středočeském kraji mají Starostové silnou kandidátku v podobě oblíbené Dany Drábové, v Libereckém kraji se očekává, že post hejtmana obhájí člen STAN Martin Půta. I předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík je oblíbenější než Miroslav Kalousek. Jediné, na co se Topka zmohla, je parazitování na jméně STAN, a na svých billboardech tak na místo „TOP 09 s podporou Starostů“ uvádí „TOP 09 s podporou starostů“. To malé „s“ dělá paradoxně velký rozdíl.

    4. Paktování se s levicí

    TOP 09 bývá mnohými považována za jedinou možnou alternativu, kterou mají pravicoví voliči k tradičnější ODS, již mnozí nemusí kvůli jejímu někdejšímu napojení na kmotrovské struktury. Volba Topky tak bývá často stejně jako volba ODS vymezením se vůči levici a projevem toho, že daný volič jasně zastává pravicové názory a chce, aby jím zvolení politici přesně tyto názory prosazovali.

    Mladý pravičák Feri a mladý levičák Hollan. Toto pravicový volič prostě nepochopí a ani tomu svůj hlas nedá.

    Topka nicméně s levicí začala spolupracovat. Konkrétně v Jihomoravském kraji uzavřela koalici s levicovým hnutím Žít Brno, s nímž mají jak společnou krajskou kandidátní listinu, tak kandidátku do senátu Barboru Antonovou z Žít Brno. Pro mnohé konzervativní pravicové voliče TOP 09 je spolupráce s osobami typu Matěje Hollana nepřijatelná a je i důvodem, proč tentokrát nebudou TOP 09 volit. A to ani nemluvíme o bizarním předvolebním klipu, který tato podivná koalice vyplodila.

    5. Vnitřní rozpolcenost a negativní program

    To, že strana není v zásadních věcech jednotná, je viditelné například na otázce uprchlických kvót. Zatímco čeští europoslanci hlasovali za jejich schválení, tak domácí poslanci ve sněmovně tvrdí, že jsou proti nim. Právě až příliš vřelý vztah k EU a odkývání všech nápadů tria Juncker, Schultz, Merkelová by mohlo Topce odlákat euroskeptičtější voliče.

    Miroslav Kalousek hřímá u policejních zátaras. Ani jeho, ani jeho kolegu Jaromíra Štětinu nepustili těžkooděnci protestovat proti čínskému prezidentovi.

    Dalším častým argumentem, proč někdejší voliči TOP 09 dají svůj hlas v těchto volbách někomu jinému, je to, že volební program strany se smrskl na pouhé „Antibabiš a Antizeman“. Topka nenabízí nic, než zrušení zákonů navržených Andrejem Babišem a negování výroků prezidenta Zemana. Vyvěšování tibetských a ukrajinských vlajek bohužel pro mnohé pravicové Čechy není dostatečným příslibem kvalitní domácí politiky.

    Fotogalerie

    Ohodnoťte článek
    Hlasování skončilo

    Čtenáři hlasovali do 5:00 čtvrtek 2. února 2017. Anketa je uzavřena.

    • Super
      77
    • Trapas
      22
    • Sladký
      12
    • Tvl
      12
    • Haha
      11
    • Cože
      11